IKEA Uzayan Değişim Süreci

Volkan Volkan29 Eylül 10:28

IKEA internet mağazasından satın aldığım sıvı sabunluğun haznesinin alt kısmında, herhangi bir darbeye maruz kalmadığı halde bir süre sonra yarılma oluştu. Konuyu müşteri hizmetlerine bildirdiğimde ücretsiz olarak gönderim yapabileceğimi ve ürünün kendilerine ulaştıktan sonra değişim işleminin gerçekleşeceğini belirttiler. Ben de gönderim yaptım. Ancak 15 günü geçen süre zarfında hiçbir şekilde bilgilendirme yapılmadı ve 2 kez kendim aramama ve 1 kez de Bayrampaşa mağazaya bizzat gitmeme rağmen sadece bilgilendirme yapacağız cevabıyla karşılaştım. IKEA' nın satış sonrasında bu kadar ilgisiz olduğuna üzülerek şahit oldum. Sürecin uzaması bir tarafa iletişim kurmamaları da müşterilerine verdikleri değeri gösteriyor. Kendilerinin belirlemiş oldukları değişim ve iade prosedürlerine kendileri uymuyorlar. Ürün iade şartlarını karşılıyorsa ücret iadesi, değişime uygunsa yeni ürün gönderimi, hiç birine uygun değilse mevcut ürünün geri gönderimi yapılır. Ama her şeyden önce de müşterinin süreçten haberdar edilmesi gerekir. IKEA maalesef benim için hayal kırıklığı oldu.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Volkan 01 Ekim 12:40

30.09.2020' de nihayet arandım ve aynı renkte olmasa da ürünün tarafıma 48 saat içerisinde gönderileceği bilgisi paylaşıldı.

IKEA Logo IKEA 29 Eylül 10:29

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler