31 Ocak
#11521629

İkea Ürünün Parçaları Eksik Çıktı!

İkea Bayrampaşa mağazasından 20.01.2019 tarihinde 2 adet üçlü koltuk aldı. Tekrar tekrar sormamıza rağmen nakliye ve montaj için ekstra bir şey yapmamıza gerek olmadığı ve çarşamba teslimat cumartesi montaj işlemi yapılacağı belirtildi. Çarşamba ürünler geldi fakat cumartesi montaj gelmedi. Çağrı merkezini aradığımda 10 günden önce montaja gelinmeyeceğini en geç 3 ay içinde montajın olacağını söylediler.


İkea 'ya güvenip evdeki mevcut koltukları göndermiştim mağduriyet yaşadım. Konu ile şikayet maili yazdım art Arda arayıp özür dilediler ve 30.01.2019 tarihi erken saatte montaj ekibini yollayacaklarını söylediler.


Montaj ekibi geldi bu kezde kolinin içinden koltuğun parçaları eksik çıktı. Konu ile ilgili rapor düzenlendi ve ekip bu raporu 1 gün sonra merkeze ileteceklerini belirttiler.


Çağrı merkezini aradığımda gün içinde montaj gelmesinin şirket politikasına uygun olmadığını söylediler müşterinin suçu olmadığı halde mağdur edilmesi ve düzeltmek için bir şey yapılmaması hangi şirket kuralınıza uygun diye sorunca cevap veremediler.


Koltukları iade alın o halde deyince biz o işlemleri yapamıyoruz tekrar çağrı merkezini arayın dediler. İşte bu firmanın müşterilerine verdiği değer. Bir daha mı İkea asla...

Özkan Özkan 1.486 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • IKEA Temsilcisi31 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler