29 Mart
#11779685

İkea Ürünlerin Nakliye ve Montajında Mağdur Ediyor!

İkea İzmir mağazasından aldığım mobilyalar için nakliye ve montaj hizmeti aldım. İlk gelen nakliyede 1 ürünüm eksik geldi. Gelen kişi not aldı, montaja gelecekler getirir dedi. Sonra montaj için gelen ekip böyle bir durumdan haberdar değiliz dedi ve onlar rapor tuttu. Birkaç gün sonra ilgili eksper ekip yönlendirildi. Bu arada eksper ekip gelmeden önce monte edilen dolabın kapağının tam kapanmadığını fark ettik. Eksper ekip gelip eksik parçayı montesini gerçekleştirdikten sonra sıkıntılı olan dolaba baktı.


Menteşelerinde sorun olduğunu ve değişmesi gerektiğini rapor aldı yine ekibimiz iletişime geçecek diyerek ayrıldı. Aradan birkaç gün sonra kimse iletişime geçmeyince kendi sitesinin iletişim kısmından bu durumu bildirdim. Sonrasında telefondan arandım ve bugün için 16-18 arasında geleceklerini söylediler. Ancak 18 oldu ses yok. Bu sefer çağrı merkezini aradım yetkililer görüştüm ve yine bana döneceklerini bildirdiler.


Ürünü alalı yarın 2 hafta olacak ve hala kullanamıyoruz. Sorun yaşadığımızda 2 kapaklı bir dolap, yemek veya yatak odası alsak herhalde 3 ayda ancak kullanmaya başlardık! Parasıyla montaj hizmeti satıyorlar ama onu da yapamıyorlar. Kaldı ki nakliye ve montaj için günü ve saat dilimini kendileri belirliyor. O zaman uygun değilim deyip alternatif başka bir zaman istediğinizde ise o zaman ürünleri depoda kaldığı ücreti sizden tahsil ederiz diyorlar. Peki güzel siz beni 2 haftadır sürekli işimden izin almaya mahkum ediyor ve işinizi tam olarak bir türlü tamamlayamıyorsunuz. O zaman bende sizden saat ücretimi tahsil edeyim nasıl olur?


İşin özeti, İkea'da müşteri memnuniyeti değil önce kendi çıkarları ve cepleri önemli. K***, T*** bu konuda çok daha profesyonel ve bu konuda daha önce hiç mağduriyet yaşamadık.

Serhat Serhat 1.699 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • IKEA Temsilcisi29 Mart

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. Takibi için 09:00 – 22:00 saatleri arasında 444 4 532 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler