09 Ekim
#12756546

IKEA Ürünleri Teslim Etmiyor

IKEA'dan online'dan birçok ürün satın alıp, benim seçtiğim gün ve saat aralığında teslim edilmesi için de ayrıca ücret ödedim. Randevulu saatte ürünlerin gelmemesi üzerine IKEA çağrı merkezinden stokta olmayan ürünlerin bana satıldığını öğrendim. Böyle bir hataya rağmen ürünlerin teslim edilemeyeceğini bana bildirmeyerek "6 saat" boyunca gelmeyecek olan teslimatı beklememi sağladılar. Çağrı merkezini arayıp durumu ilettiğim. Bana yeni bir tarih verip ürünleri göndereceğini ilettiler fakat belirtilen zamanda tekrar saatlerce beklememe rağmen ürünler yine teslim edilmedi. Olmayan ürünü satıp bunun bilgisini bana dönmeyen ve beni iki defa saatlerce işimden alı koyup bekleten IKEA'yi şikayet ediyorum.

Hasan Hasan 477 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hasan10 Ekim

    Online Departmanınız beni aradı. İlk siparişten sonra Pazartesi günü aksam teslim edilmesi gereken ürünlerin Cumartesi günü hasarlı olduğunun anlaşıldığını belirttiler. IKEA'nın 3 gün boyunca siparişin gelmeyeceğini kasıtlı olarak haber vermediği ve 6 saat boyunca sebepsiz yere bizi beklettiği ortaya çıkmış oldu. Kusurlu satış, eksik bilgilendirme ve lojistikteki sorunlar dolayısıyla beni defalarca mağdur eden IKEA'nın özür dilemesini ve başka bir müşterinin aynı sorunları yaşamaması adına bu konuyu inceleyip kendi süreçlerinde iyileştirmeler yapılacağına dair bir dönüş beklerken, telefondaki hanımefendi, sorunun kendileriyle ilgili olmadığını, sistemle ilgili olduğunu belirtip bana 25 TL hediye çeki vermeyi teklif etti. Sizi motive edecekse ben size 25 TL hediye çeki vereyim, müşteriden özür dilemeyi ve yaşanan sorunları kendinizi geliştirmek için bir fırsat olarak değerlendirmeyi öğrenin.

  • IKEA Temsilcisi09 Ekim

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları