IKEA Ürün Teslim Edememe

Sema Sema30 Eylül 14:08

Eylül başında IKEA'dan aldığımız balkon masamız Yurtiçi Kargo ve IKEA arasında kayboldu. Yurtiçi Kargo'ya göre ürün teslim edilemedi. Ama IKEA ya göre ürün teslim edildi. Benim anlamadığım şu hiçbir mobilya mağazası kargo ya da nakliye ücreti almazken biz bu mağazaya ürünün %10 u kadar kargo ücreti ödüyoruz. Ve para ödediğim halde ürün 1 aydır ne bana teslim edilebildi ne bulunabildi. Ayrıca müşteri hizmetlerini her gün arayıp iade talep ediyorum. İade talebi oluşturamıyorlar.

Yurtiçi Kargo ile iletişim kuramadıkları söylüyorlar. Bu nasıl oluyor. Çalıştığınız bir şirketle nasıl iletişim kurup kargonun nerede olduğunu öğrenip İşlem başlatamıyorsunuz.?! Her aradığımda hemen hallediyoruz deniyor. Ancak hala iade lemi başlatılmadı. 1 ay oldu ne masa var ortada ne de para. Daha küçük işletmeler bu adamlardan daha samimi. Bu artık yanıltma. Bu artık hak edilmeyen yollardan para kazanmayı açık seçik yapma şekli! Görüştüğümüz kişiye yetkili kişiye bağlayın beni diyorum yetkili benim diyor ama bunu göremiyorum.

Şunu yapamıyorum ona yetkim yok falanlarla işi erteliyor. İş ile alakası olmayan kişilerle görüşüp bir ay sizin paranızı vermiyorlar. Bunu her ay 10 kişiye yapsalar kazandıkları haksız paralar alır başını yürür. Ve tüm çalışanları bu durumu gayet rahat karşılıyorlar. Demek ki para kazanma şekilleri bu!

Cevaplar

IKEA Logo IKEA 30 Eylül 14:41

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler