sta-3-hoverOrtalama Çözüm

IKEA Ürün Tedarik Ve Kargo Sorunu

Mehmet Mehmet16 Ekim 11:30

Hemnes modeli divanı, 311010201052806 sipariş numarasıyla, 10.10.2020 tarihinde internetten 190 TL kargo ücreti ödeyerek sipariş etmek zorunda kaldım çünkü mağazaya her sorduğumda haftaya gelecek dendi ve bir türlü gelmedi.

Artık bekleme sürem kalmadığı için (acilen evime bu mobilyayı kurmam gerekiyor) internetten sipariş ettim. 1 günde Gebze'den Ankara'ya gelen ürün 5 gündür evime teslim edilmiyor. Gidip kendim almak istediğimde Kazan'da ki Horoz Lojistik firmasından alamayacağımı söylüyorlar. Ne zaman teslim edilecek diye sorduğumda Allah bilir deniyor.

Şimdi IKEA dersin İsveç markası kaliteli dersin ama gel gör ki böyle  kargo firmalarıyla çalışıp, bir de senden 190 TL kargo ücreti tahsil ederler. Çıldırmamak elde değil. Senin işin var mı bu ürüne ihtiyacın var mı düşünen yok. Paraları cebe attılar mı tamam tek dertleri bu. Yapamayacaksanız internetten ürün göndermeyin o zaman. Ben sizin amatörlüğünüz yüzünden bu sıkıntıları çekmek zorunda mıyım?

full-star full-star half-star empty-star empty-star
2.5/5

Cevaplar

profile-icon Mehmet 2 hafta önce

Şikayetimi buraya yazdıktan sonra 1 saat içinde arandım ve takip eden salı günü teslim yapılacağı söylendi ve bir gün öncesinde pazartesi günü teslimat sorunsuz bir şekilde kargo firması tarafından gerçekleştirildi. Şikayetim iletildikten sonra çözüm süreci iyi ve hızlı ilerledi ancak en nihayetinde ürünün geç gelmesini durumu telafi etmedi.

profile-icon Mehmet 16 Ekim 12:56

Şikayeti buraya ve Horoz Lojistik adına yazmamın üzerinden yaklaşık 1 saat geçtikten sonra müşteri hizmetleri tarafından arandım. Ürünün salı günü elimde olacağını söylediler ve özür dilediler. Şimdi söz verdikleri gibi ürünü ulaştırabilecekler mi beklemedeyim. Ancak ne yazık ki şöyle bir durum var. En geç bugün bana ulaşmadığı için beni büyük sıkıntıya soktukları gerçeği değişmedi. Müşteri hizmetlerinden arayan kişi aşırı bir yoğunluk olduğunu söyledi. Merak ettiğim iki husus var; 1-Kapasitenizin üzerinde neden işlem alıyorsunuz? (Horoz Lojistik için geçerli) 2-Madem böyle bir yoğunluk var neden geç teslim edeceğinizi alışveriş esnasında beyan etmiyorsunuz? (IKEA için geçerli) Ona göre alternatif çözümler arar insanlar.

IKEA Logo IKEA 16 Ekim 11:33

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler