sta-1-hoverYetersiz Çözüm

IKEA Ürün Değişimi!

Seher Seher10 Ekim 15:33

Online sitenizden alışveriş yaptım. Almış olduğum plastik sos şişesi tarafıma hasarlı geldi. Müşteri hizmetlerini aradım ürünü değiştirelim yenisini tarafınıza Kargo yapalım önerisinde bulundular kabul ettim. Değişim için Kargo kodu verdiler ürünün tarafınıza Kargo ile ilettim. Birkaç gün sonra müşteri hizmetlerini aradım tarafıma para iadesi yapılmış. Ben bunu istemedim bana sorulmadan haber verilmeden tarafıma para iadesi yapılmış. 

Daha sonra aradım ürün kalmadığı için iade ettik dediler. Fakat müşteri hizmetleri ile aynı anda kontrol sağladık ürün online da mevcut gözüküyor. Resmen yalan söylediler. Böyle bir rezillik görmedim. Tekrardan almak istesem 150 TL' lik alışveriş yapmak zorunda kalacağım. Böyle bir şey görmedim. Asla kurumsal bir mağaza değil. 

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Seher 13 Ekim 17:45

Hala iletişime geçilmedi benimle?

IKEA Logo IKEA 10 Ekim 15:48

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler