sta-1-hoverYetersiz Çözüm

IKEA Teslimat Ve Montaj Hizmetleri

Murat Murat10 Ekim 18:43

27 Eylülde alınan ürünü uzun uğraşlar sonucu zar zor 9 Ekim'de akşam teslim ettiler. 10 Ekim montaj hizmeti in 3 gündür tamamlayamadılar. Koliler içinden hasarlı parçalar çıkıyor. Değiştirmeye ve montajı tamamlamaya gelen yok. 3 gündür evde hapis kaldık ve kimse ilgilenmiyor. Zar zor ulaştığınızda özür dileriz bir hata olmuş gelip çözeceğiz diyorlar ancak değişen hiçbir şey yok. Ödemeleri peşin alıyorlar ancak artık hizmet veren yok. Personel kendisi markayı şikayet ediyor.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Murat 10 Ekim 19:25

Merhaba Cumartesi akşam elinde sadece şarjlı tornavida ile gelip sadece üst kapak montaj yapacağını zanneden personel mağazaya gidip malzeme alması gerektiğini söyledi. Ürününün en az 45 dakika daha montaj süresi olduğunu söyledi. Kendisine böyle bir bilgi verilmediğini söyledi. Kimse ne yaptığını bilmiyor ve hizmetlerin karşılığını ödeyen tüketici kimsenin umurunda değil. Ortada sorumlu yetkili kimse yok. Çalışanlar kafası kesik tavuk gibi oradan oraya gidiyor. Son iki haftamı mahvettiler. Beklediğim üç adet Sevkiyat ve montajları var Pazartesi günü iptalini gerçekleştirmek için her şeyi yapacağım. Rezalet bir hizmet.

IKEA Logo IKEA 10 Ekim 18:52

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler