IKEA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

IKEA Teslimat Sorunu Ve Müşteriyi Mağdur Ediyor

578görüntüleme
Erhan
Erhan 19 Kasım 2020 11:41

IKEA online mağazasından yüklüce (hem fiyat hem adet olarak) bir miktarda alışveriş yaptım. Nakliyatçı firma tüm ürünleri toplamda 10 Koli'yi kapının önüne az önce bırakıp gitti. Aldığım ürünlerin bir çoğu tek başına taşınamayacak şekilde büyük ve ağır durumda. Evde tek başıma yaşıyorum. Bunları tek başına taşıma şansım yok. Ben ürünleri alırken bana kolaylık olsun diye online satın alıyorum (hem nakliyesi hem de taşıması in) ve evin içine de bırakılmasını istiyorum. Kapının önünde nöbet mi tutmak zorunda müşterileriniz alınan mallara bir şey olmasın diye? Montaj için bir de hiç utanma olmadan 1.5 hafta sonrasına verilmiş. Yani şu durumda satın aldığım mallar yani 10 Koli 1.5 hafta kapının önünde mi bekleyecek. Gerçekten gülünç bir durum. Yazık verdiğiniz hizmete de yazık markanıza da yazık. Biz sizler iyi bir markasınız diye sizden alışveriş yaptık. Büyük pişmanlıksınız.

Eklediğim fotoğraflar IKEA mantığına göre 2 hafta böyle beklemek durumunda, hatta beklemek demeyelim montaja gelen IKEA çalışanları gelse dahi kapıdan asla almıyorlar zorla bizim ilgili odaya taşımamız hususunda ısrar ediyorlar. E ne anladık o zaman biz bu alışverişten çok yazık. Ben bu konuyu IKEA'nın İsveç'te bulunan genel merkezine kadar ileteceğim böyle bir saçmalık asla olamaz!

IKEA Logo
IKEA19 Kasım 2020 11:49

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler