IKEA Teslimat Günü

Anıl Anıl13 Ekim 01:19

IKEA internet sitesi üzerinden aldığım yatak in bir IVR araması yapıldı ve teslimatı yarın yapmamız için 1'i, başka bir zamanda istiyorsanız 3'yi tuşlayın dediler. Hafta içi müsait olmadığım için 3'yi tuşladım. Buna rağmen aynı gün içinde teslimatın yarın yapışacağına dair SMS aldım. Çağrı merkezini arayıp teslimatı cumartesi istediğimi belirttim. Not aldıklarını söylediler. Buna rağmen teslimat bir gün sonra yapıldı ve evde değildim. 

Getiren ekip paketleri kapıya bırakıp videosunu attı. 150 lira teslimat ücreti alıp teslimatı üstelik IVR araması ve çağrı merkezine de iletmeme rağmen uygun olmadığım bir zamanda yapmaları ne kadar doğru. Ayrıca ilgili teslimattaki yatak tahtalarından birinin köşesi kırılmış. Aynı dönemde bir de mağazadan koltuk, sehpa vs aldım ama hizmetten hiç memnun kalmadım. Ürünlerin kurulumu çok zor, resmen kendiniz yapmayın diye üretilmiş gibi 10 farklı çeşit vida kullanılmış. Bir daha alışveriş yapmayı düşünmüyorum. İlgili hasar görmüş parçayı fotolara ekledim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

IKEA Logo IKEA 13 Ekim 09:00

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler