IKEA Tarafından Ürünlerim Teslim Edilmedi

Davut Davut4 hafta önce

IKEA ınternet sitesinden yaptığımız alışveriş 1 haftadır teslim edilmiyor. Horoz Lojistik'e teslim edilen ürünlerle depoda bekliyor. İki taraf topu birbirine atıp her aradığımızda saçma bahaneler sunuyorlar. 1 haftadır her gün bugün teslim edilecek denilen ürünler ortada yok. Her gün işten izin alıp kargonun gelmesini bekliyoruz. Böyle devam ederse yıllık iznimizin tamamını IKEA ve horoza harcamış olacağız.

500 lira kargo bedeli ödememize rağmen ne dönüş yapan var ne de bilgi veren. Bu oranda kargo ücreti alıyorsanız bir zahmet arayıp bilgi verin. Aramayı geçtim biz aradığımızda bile cevap alamıyoruz.

Horoz Lojistikle gibi kötü bir firmayla çalışıyor olmalarını geçtim alıştığımız IKEA kalitesinden bu kadar uzaklaşmış olmaları üzücü. Aynı zamanda bu değersiz lojistik firması kafası göre yalanlar söylüyor ve benden kargo in 500 lira talep eden IKEA'yı aradığımda hiçbir şekilde cevap dahi alamıyorum.

48 saat içinde dönüş yapılacak dedikleri şikayet taleplerine dönüş bile yapılmıyor.

Cevaplar

profile-icon Davut 3 hafta önce

13. Güne girdik ve IKEA hala dönüş yapmadı. Artık aramayı braktım diye küsmüş olabilirler. İsterseniz şöyle yapalım. Ben Horoz Lojistiği arayıp size bilgi vereyim?! Horoz lojistikle çalışmak nasıl bir vizyonsuzluktur adfyaegdyuageduayduad.

profile-icon Davut 3 hafta önce

Biriminize iletmişsiniz ama ne arayan var ne soran. Zahmet edip çağrı merkezi numarasını yazdığınız için teşekkürler, aradığımızda zaten çok ulaşılır olmuyorsunuz. Ürünleri göndermediğiniz her gün burayı üşenmeden update edeceğim.

IKEA Logo IKEA 4 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler