IKEA  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Nuraycan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

IKEA Söz Verilen Sürede Dönüş Olmuyor

1.212görüntüleme
Nuraycan
Nuraycan 12 Kasım 2020 20:26
ÇözüldüÇözüldü
Nuraycan'ın Teşekkür Mesajı
“Şikayette bulunduktan sonraki gün benimle iletişime geçildi ve sorun çözüldü. Ürün bugün tarafıma ulaştırıldı. Teşekkürler”

IKEA Bayrampaşa mağazasından pazar günü yeni taşındığım evim için pax model bir dolap aldım. Bu üründe ödeme sonrasında kendileri bütün parçaları hazırlayıp teslim ediyorlar ancak ürünün kapağı birden fazla kutudan oluşuyormuş ve ana kutuyu teslim etmemişler. Bu durumu eve gelip kuruluma başladıktan sonra fark ettik ve kurulumu tamamlayamadık.

Durumu 11.11.2020 tarihinde sabah saatlerinde IKEA yetkililerine bildirdim ve ilk dönüş çok hızlı oldu. Konu ile ilgilendiklerini kamera görüntülerini inceleyip, sayım yaptıktan sonra aynı gün içinde arayacaklarını belirttiler. Bu aşamada hizmetlerinden son derece memnundum ve daha önce de yaşadığım sorunlarda IKEA çok hızlı bir şekilde çözüm sağlamıştı.

Ancak kendilerinin belirttiği gibi dün aranmadım ve buna istinaden dün akşam ve bugün çağrı merkezleri ile görüştüğümde aciliyeti ilettiklerini söylemenin ötesinde ne yazık ki yardımcı olamadılar.

Yoğunluklarını anlıyorum, müşteri hizmetleri sektöründe çalışan biri olarak bazı dönemlerde normal süreçlerin uzayabileceğinin, ve müşteri temsilcilerinin kısıtlı yetkileri olduğunun farkındayım. Görüştüğüm herkes de son derece nazikti, bu konuda tüm temsilcilere teşekkür ediyorum.

Ancak aynı gün içerisinde aranmayı ben istemedim, bu süreyi kendileri verdiler ve bunun üstüne bir gün daha geçti. Ben dün arayacaklarını, doğal olarak da en geç bugün kapağı alıp kurulumu yapabileceğimi düşündüğüm için eksik parçayı almamda yardımcı olacak araçtan montaja her şeyi bugün için planladım ve benim için çok ciddi bir maddi ve zaman kaybı oldu.

Acilen işlemlerin tamamlanıp bana dönüş yapılmasını rica ederim.

IKEA Logo
IKEA12 Kasım 2020 21:23

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Nuraycan
Nuraycan14 Kasım 2020 16:02

Şikayette bulunduktan sonraki gün benimle iletişime geçildi ve sorun çözüldü. Ürün bugün tarafıma ulaştırıldı. Teşekkürler

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler