27 Mart
#11767965

İkea Sorunlu Parça Gönderiyor!

Montaj esnasında gelen hatalı parçalarla ilgili asla aydınlatıcı bilgi alamıyorum. Müşteri hizmetleri sorularımın cevabı olmayan rutin cümlelerle hızlıca çözüm sağlamak yerine oyalamayı tercih ediyor! Gelen parçaların bozukluğu kontrol edilmeden nakliyesinin yapılmasının bedeli müşteriden çıkarılmaya çalışılıyor.

Gülşen Gülşen 680 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gülşen27 Mart

    Nakliyesi yapılan hasarlı ürünlerin telafisini aciliyetini bildirdiğim halde uzatarak ve kendi takvimleri içinde yer almaya zorlayarak yaptırtmaya çalışıyorlar. Zaman problemim olduğunu aciliyetinin önemini ısrarla belirttiğim halde umursamadan gönderdikleri hasarlı ürünlerin telafisini yapmaya çalışmayan umursamaz bir firma! Pişkince aldığım cevaplar cabası! Nasıl olur da yarısı hasarlı gelen ürünün cezasını müşteriye bedel ödeterek çektirirler anlamak mümkün değil! Üstelik kurulumu yapılan ürünlerin de kutuları etrafa saçıldı ve çöpler toplanmadan çekip gidildi! Konuşacak tek yetkili yok!

  • IKEA Temsilcisi27 Mart

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları