sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Ikea Online'dan 5 Eylülde Aldığım Masa Hala Kurulmadı

Öykü Öykü14 Ekim 15:04

5 eylülde Ankara IKEA mağazasına masa almak için gittiğimde, korona nedeni ile masayı (ve dolapları) toplama alanından toplayacak ekip çalışmadığını söylediler. Bu nedenle parçaları kendimin toplaması gerekti, ancak aldığım şeyler fazla ve ağır olduğu için başaramadım. Yine bu nedenle aynı tarihte online sipariş verdim. Nakliye ve montajı da 5 Eylül tarihinde satın aldım. Ancak ürünler 3 hafta sonra geldi ve montaj ekibi de ürünlerin geliş tarihinden 3 hafta sonra geldi. Ancak kurdukları masa defolu çıktı ve nakliyenin tekrar gelip alacağını söylediler. 

2 haftadır nakliye yarın geleceğiz diye arayıp gelmiyor. Ben binbir zorlukla firmaya ulaştığımda ise evde olduğum halde evde bulamadık sizi diye gelmediklerini söylüyor. IKEA bu nakliyenin sorunu diyor ve aradan çekiliyor, hiçbir şekilde yardımcı olmuyor. Madem yardımcı olmayacaksınız neden böyle bir online satış hizmetiniz var? Masam hala kurulu değil, henüz defolu parça benden alınmadı, kim bilir alındıktan sonra yenisi ve yeni montaj ekibi için kaç ay sonraya randevu vereceksiniz? Herkesin dediği gibi IKEA pişmanlık midir? Nakliyenin neden defolu masa parçasını gelip almadığı ile ilgili herhangi bir bilgi talep ediyorum.

Gelişme :

21 Ekim 12:28

5 Eylül tarihinde IKEA online'dan masa aldım.

Masa defolu çıktı.

Değişim için tarafımdan teslim alındı.

Şu an masa kayıp. IKEA kendisine ulaşmadığını söylüyor, ve bunu söylemekten başka bir şey asla yapamayacağını, yardımcı olamayacağını söylüyor.

Yazıklar olsun IKEA!

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Öykü 4 hafta önce

Sorun devam ediyor...

profile-icon Öykü 21 Ekim 14:26

IKEA yazdığım şikayetleri yayınlamıyor.

profile-icon Öykü 21 Ekim 12:23

IKEA Horoz Lojistik tarafında 6 gün önce teslim alınan masanın nerede olduğunu görüntüleyemediğini, konu ile ilgili yapabileceği hiçbir şey olmadığını söylüyor. Hala. Yazıklar olsun. 5 eylülde alınan masa şu an kayıp! IKEA hiçbir şekilde yardımcı olmuyor, neden neden neden?

profile-icon Öykü 19 Ekim 09:32

Hala müşteri hizmetlerinden hiçbir DÖNÜŞ/YARDIM/BİLGİ yok...

profile-icon Öykü 15 Ekim 17:26

Tarafımla yine sorunu çözmemek adına iletişime geçtiniz! Ürünü kendi evim için satın aldım ve montajı benim evimde yapılacak ancak fatura annemin adına olduğu için, beni arayıp anneniz çağrı merkezini arasın dediniz, yine bana yardımcı olmadınız. Oysa sorun zaten çağrı merkezinizden hiçbir bilgi alınamaması! Telefonunuz sonrası annem yine çağrı merkezini aradı ve şu an bizden alınan defolu ürün nerede, hangi şehirdeki mağazanıza gidiyor, ne zaman varacak, ulaştığında nasıl bir süreç olacak, tüm bunlar ne zaman sonuçlanacak hiçbir bilgimiz yok! Buradan arayan arkadaş anneniz arasın dediği halde ve annemiz aradığı halde hala hiçbir sorun çözülmedi! Korkunç bir süreç yönetimi / yönetmeyişi.

IKEA Logo IKEA 14 Ekim 21:10

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Çiğdem 2 hafta önce  

    Öykü Hanım neden bu kadar kendinizi yıpratıyorsunuz? Faturanızı, yazışmaları ve telefon konuşma dökümünü alıp İlçenizdeki Tüketici Hakem Heyetine başvurunuz. Sonucu IKEA düşünsün.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler