20 Mayıs
#12002060

IKEA 'nın Müşteriyi Umursamaması

16.05.2019 günü daha önce IKEA 'dan aldığım gardırobun yanına aynı model bir ek yaparak büyütmek için eski dolabımın fotoğrafını çekip IKEA 'ya gittim. Müşteri temsilcisi elimdeki fotoyu göstererek bu dolabın aynısından bir ek 75 cm kasa ve aynı kapaktan istedim. Ürün fotosuna bakarak bilgisayardan seçimleri yaptı iç dizaynını beraber karar verdik ve 1500 TL ödeyerek yeni dolabı aldım. 17.05.2019 günü dolabı kutularından çıkarıp kurduğumda fark ettim ki, aldığım ürünün eski dolabım ile alakası yok hem model hem renk farklı. Durumu IKEA müşteri hizmetlerine bildirdim. Bir gün sonra aranarak kurduğum dolabı söküp geri getirmemi benim istediğim model var ise değişeceğini, yok ise iade alınacağını ama paramı alamayacağımı, sadece istediğim zaman kullanmak üzere paramın IKEA' da kalacağını söylediler.


Zamansız biri olduğumu, bunun için vaktim olmadığını ve neden müşteri temsilcisinin yaptığı hatayı benim ödemek zorunda kaldığımı sordum. Dolabı tekrar şok araca yükle götür yenisini al getir tekrar kur bütün bunları tekrar yapmak yerine bir ekip gönderilip dolabın benden alınmasını istedim ama maalesef telefondaki görevlisi beni dinlemedi bile. Hatta konuşmam bitti karşı taraftan ses alamayınca iki kez alo demem karşısında sizi dinliyorum denildi. Saygısız bir davranış. Ayrıca IKEA nakliye için 30 TL almakta ben kendi aracım ile getirdim, şimdi sokup geri götüreceğim varsa istediğim modeli geri getireceğim. Ben bu yanlışlıktan doğan nakliyeyi neden çekeyim dediğimde ise, cevap aklımızla dalga geçiliyor gibiydi ve aptal yerine konarak eski dolabımızın rengini kaybetmiş olacağı iç rengine bakmamız gerektiği söylendi.


Müşterilerini aptal yerine koyan bir yetkili ve gerçekten aptal diyen işletme IKEA. Neden sizin hatanızın bedelini ben çekiyorum? İsveçli olduğunu söyleyip gururla köftesini satan İkea made in china malları bize satarken oldukça mutlu olmalı. Şu anki evimin %95 'i IKEA mobilyaları ile dolu yeni evim içinde düşüncem bu yönde idi ama artık umurumda değil böyle bir hizmet olamaz. Aptal yerine konduğum bir işletmeye para vermek yerine yapacağım şikayet ile tüketici haklarımı geri almak daha güzel olacak.

Mustafa Mustafa 3.470 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mustafa24 Mayıs

    İlerleme kaydedildi ama halasonuclanmadı sonuca göre olumlu olumsuz görüşlerimi bildireceğim

  • Mustafa20 Mayıs

    Sizlere ulaşmak mı? Neden? Bir başka müşteri temsilciniz daha aptal yerine koysun bizi öyle mi? Ya da siz hizmetten uzak satış polikanıza uygun bir müşteri bulun diyemi? Sorunu çözümü ulaştırıp siz arayın ilgili iletişim kayıtlarım var sizde ve burada.

  • IKEA Temsilcisi20 Mayıs

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. Takibi için 09:00 – 22:00 saatleri arasında 444 4 532 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları