14 Haziran
#12110890

IKEA Nakliyesi Belirtilen Saatlere Uymuyor

12 Haziran sabahı aldığım ürünlerim için nakliye ve akabinde montaj talebimi IKEA Ümraniye Şubesi'ndeki nakliye ve montaj bankosundan gerçekleştirip ödememi yaptım. Akşama doğru bana 13 Haziran 15:00 - 18:00 aralığında teslimatımın yapılacağı mesajı geldi. Öncelikle çağrı merkezini arayıp bu saat aralığının bana uygun olmadığını ve değiştirmek istediğimi söyledim. Ancak yapabilecek hiçbir şey olmadığını ve evde birinin olması gerektiğini söylediler.


13 Haziran günü 14:00'ten itibaren evde bulundum. 17:15 gibi hala gelen yoktu, çağrı merkezini aradım. Onlar da nakliye ekiplerini aradılar ve en geç 1 saate bende olacağını aktardılar. Saat 18:15 'te hala gelen giden yoktu. Tekrar aradım ve artık çıkmak zorunda olduğumu aktardım. Şikayetimi aktardım. Tamam deyip Cumartesi günü teslimat olacağını söylediler.


18:30 sularında bir cep telefonundan arandım. Nakliyedeki araç direkt beni arayıp ben geliyorum diyor. Dedim ben çağrı merkezi ile görüştüm ve teslimat saatlerinizde teslimatı yapmadınız. Ben yine de geliyorum diyor. Evde 18:30 itibariyle kimsenin olmadığını aktardım, dilerse yine gidebileceğini söyledim.


Özetle IKEA gibi bir firma eğer teslimat saatini müşterisinin müsaitliğine göre ayarlamayacak bir sistem kurduysa bu sistemin tıkır tıkır işlemesini beklersiniz. Beni iş sebebiyle müsait olmadığım bir gün 4 saate yakın boş evde beklettiniz.


Şimdi de Cumartesi günü 09:00 - 12:00 aralığında teslimatımın yapılmasını rica ediyorum, buna da planlamaya müdahale edemiyoruz yanıtı veriliyor. Konuyla ilgili dönüş bekliyorum.

Mehmet Mehmet 1.189 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • IKEA Temsilcisi14 Haziran

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler