12 Kasım 2018
Yorum Yap
#11140114

İkea Nakliye Sorunu!

İkea Bayrampaşa'dan aldığım ürünlerimin teslimi için teslim saatinden 1 saat öce aranmak üzere müşteri hizmetlerine not bıraktım. İkea'nın nakliye firmasıyla arasındaki koordinasyonsuzluk nedeniyle notumu iletmedikleri için gelmeden 15 dakika önce aradılar apar topar işten çıkıp 20 dakika'da eve geldim ancak nakliye firması adreste bekleyip gittiklerini ve derdimi İkea'ya anlatmamı söyleyerek kaba bir şekilde telefonu suratıma kapattı. Dünya para vererek aldığımız ürünleri teslim alamadığım gibi İkea müşteri hizmetlerinden de bir sonuç alamadım işten çıkıp eve geldiğimle kaldım. O paralar kolay kazanılmıyor, işlerden o kadar kolay izin alınmıyor verilen hizmetin bu kadar değersiz görünmesi çok üzücü.

Merve Merve 1.303 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Merve12 Kasım 2018

    Sevgili Ikea standart yanıt vererek tüketicileri ciddiye almadığını gösteriyor ve çözüm odaklı bir yaklaşım sergilemiyorsunuz. Zaten buraya yazmadan önce 3 defa müşteri hizmetlerinizle görüştüm. Bu kadarını akıl edebiliyoruz sağ olun. Sizin gibi global markaların yaşadığı iletişim krizleri de işte tam burada ortaya çıkıyor. Hiç kimse aldığı hizmetin karşılığında telefonun suratına kapatılmasını, saygısızca davranılmasını hak etmiyor.

  • İkea Temsilcisi12 Kasım 2018

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. Takibi için 09:00 – 22:00 saatleri arasında 444 4 532 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları