02 Mayıs
#11916814

IKEA Nakliye Problemi!

İkea Bayrampaşa Şubesinden yapmış olduğum alışveriş nakliyesi ile ilgili problem yaşamaktayım. Mağazada alışveriş süresince 2000 TL üzeri yapmış olduğunuz alışverişlerde nakliye ücreti alınmadığı anons edilmekteydi. Alışverişim sonrası nakliye talebimde ücretsiz nakliyenin sadece mutfak reyonunda olduğu paylaşıldı. Sonrasında ücreti karşılığı nakliye hizmeti aldım. Bu sırada ürünlerin teslim edileceği adresin boş ev olduğu bilgisini paylaştım. Görevli arkadaş adrese gelinmeden 1 saat öncesinde nakliye ekibinin arayacağı bilgisini özellikle not ediyorum dedi. Buna rağmen nakliye ekibi haber vermeden adreste oldukları bilgisini paylaştı. Konu ile ilgili İkea'dan bir yetkili aradı. Sorun olmayacaksa ürünlerinizi daire kapınızın önüne bırakalım dedi. Bu talebin istemeyerek uygun olacağı bilgisini paylaştım. Ama nakliye ekibi ürünleri bırakmadan gitti. Bugün tekrar nakliye ödemesi yaptım. Ve hala internet sitesi üzerinde 2000 TL üzeri alışverişlerin nakliyelerinin ücretsiz olduğu paylaşılıyor. İnşallah gönderebilecekler. Bu konularda ne kadar umarsız olduklarını bu platform üzerinden yaşamış olduğum problemi paylaşmak isterim. Umarım ulaşması gereken yere ulaşır. En azından benim dışımdaki mağazayı kullanacak olan birkaç müşteriye.

Özgür Özgür 883 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Özgür02 Mayıs

    Daha önceki şikayetim üzerine müşteri temsilciniz tarafından aranıldım. 2. Nakliye bedelini ödememe istinaden programın paylaşılacağı bilgisini alıp yaşamış olduğum mağduriyet için çok özür dilediler. Şimdi konu ile hiç alakası olmayan bir temsilcinizin benden özür diliyor olması gerçekten beni onure etmiyor. Eğer aramanızdaki amaç mağduriyetimizi gidermektiyse başarılı olamadınız. Yapmış olduğum alışveriş bir ticari ilişki bu konuda bir çözümle gelmeniz gerekirdi. Ayrıca şubenizde nakliye hizmeti aldığım temsilciniz ve ürünlerin ulaşımı sırasında "dilerseniz ürünlerinizi daire kapınızın önüne bıraktırabilirim diyen temsilcilerinizi şirket politikanız ile ilgili bilgilendirmeniz belki de tekrar eğitime almanız gerekmekte. Bu çalışanlarınız size puan kaybettiriyor. Bugün arayıp benden çok özür dileyen temsilciniz bu durumların şirket politikanız dışında olduğunu söylüyor. Sizden ricam mağduriyetimi hızlı bir şekilde gidermeniz. Konu ile ilgili duyarlılığımın sebebi diğer müşterilerinizin aynı mağdur duruma düşmemesi adınadır. Bizler boşverdiğimiz sürece bu durumlar tekerrür edecek. Özür dilemek için rahatsız etmezseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

  • IKEA Temsilcisi02 Mayıs

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler