26 Eylül 2018
#10952115

İkea Nakliye Problemi!

İkea'dan çocuk odası takımı aldım. Taşıma hizmetini de maalesef İkea'dan aldım. Bana gelen mesajda 25.09'da saat 15:00 - 18:00 arası ürünlerin geleceği söylendi. Fakat akşam 19:00'a kadar gelen giden kimse olmadı. Kendilerini aradığımda trafik olduğunu gecikme olacağını söylediler. Bana neden bilgi vermediniz dediğimde mesaj atıldığını söylediler. Fakat mesaj filan gelmemişti. Taşımacının telefonunu istedim onu da vermediler.


Saat 19:15 gibi firma aradı evde misiniz diye saçma sapan bir soru sordu. Evdeyiz bekliyoruz dedim size doğru geliyoruz dediler. Mesaj gönderecekmişsiniz neden atmadınız dediğimde biz mesaj atmayız firma mail atacaktı dediler. Ama mailde gelmemişti. Saat 20:15'te bir saat önce bize doğru gelen nakliyeciyi aradım neredesiniz dedim başka bir yerdeyiz geleceğiz dediler. Saat 20:35'te yani verilen sürenin en sonunun 2 buçuk saat sonrasında nakliyeci geldi. Ne bir özür ne bir kusura bakmayın ne bir açıklama yapmadan kolileri getirdiler. Normalde 8 parça eşya olması gerekirken 7 parça eşya geldi. Bana ikisinin tek paket olduğunu söylediler. Bir ay sonra montajını yapacağız umarım eksik parça yoktur. Kolileri bıraktıktan sonrada taşımacılar yine ne bir iyi akşamlar ne de başka bir şey demeden gittiler. Daha önce de İkea'nın taşıma sorunlarıyla ilgili problemler okumuştum fakat bu bana ders oldu. Madem bu işi beceremiyorsunuz neden yapmaya devam ediyorsunuz.


İkea'ya tek bir sorum var. İsveç'te ki müşteriye böyle bir muamele yapabilir miydiniz? Bu şekilde bir muamele yapsanız bir açıklama yapmadan bir özür dilemeden saatlerce bekletebilir miydiniz?

Serkan Serkan 1.446 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Serkan09 Ekim 2018

    Sonuç nedir sayın İkea?

  • IKEA Temsilcisi26 Eylül 2018

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. Takibi için 09:00 – 22:00 saatleri arasında 444 4 532 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler