31 Temmuz 2018
#10731276

İkea Nakliye Firması Sorunu!

29.07.2018 tarihinde İkea Bayrampaşa mağazasından aldığımız ürünlerin nakliyesi 31.07.2018 (bugün) yapılacaktı. Nakliyat o güne özel ücretsizdi. Adresi alan arkadaşa 5.levent apartmanı blok ve daire olarak adresi verdik. Bize nereye bağlı olduğunu sordu Alibeyköy dedik. Bugün saat 14:00 'dan 17:30' a kadar bekledik. Aralarda 3 kere de arkadaşları aradık bize 1 saat içinde, 20 dakika içinde, 30 dk içinde gelecekler diye bilgi verdiler. 17:30 civarı biz artık tekrar aradık ve bize o zaman adresin yanlış olduğunu söylediler.


Alibeyköy Mahallesi olarak verdiğimizi iddia ettiler. Öyle demediğimizi söylediğimizde inatla sanki aptalmışız gibi öyle dediğimizi söylediler. (5. Levent Sitesi TEM otoyolunun yanında kocaman bir site. Alibeyköy Eyüp'e bağlı. ) telefondaki bayan gayet ters bir şekilde bizim hatamızın olduğunu bugün nakliyatın gerçekleşmeyeceğini söyledi. 2 tane telefon numarası vermiştik, herhangi bir sorunda bize dönebilecekken nakliyat bugün yapılamıyor başka gün için de ücret ödeyeceğimizi söylediler. Biz bu durumda iyi niyet olmadığını düşünüyoruz. 2 saniyelik bir telefon görüşmesi ile çözülebilecekken nakliyat ücretini almak için yapıldığını düşünüyoruz.


Daha önceleri diğer evimize yapılan nakliyelerde yolu bulamadıklarında her zaman bizi arayıp yol tarifi sorulmuştu. Neden şu an ücretsiz nakliye hakkımız varken bir anda bu duruma düşürülüyoruz. Burada İkea’nın nakliye şirketinin kötü niyetli davrandığını düşünüyorum para almak için. Ayrıca nakliyenin bugün olması gerekiyordu çünkü çalışıyoruz ve keyfe keder izin alamıyoruz İkea’nın verdiğiniz gün doğrultusunda özel izin aldık. Yandex e bile 5.levent yazılıp girilse bulunabiliyor.

Melek Melek 1.196 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Melek31 Temmuz 2018

    Müşteri hizmetlerinden hiçbir şekilde dönüş alamadık. Bizim suçumuz olduğunu söylüyorlar nakliye işlemini bugün yapmayacaklarını ve ücretini ödeyeceğimizi bildiriyorlar. Müşteri temsilcisi arkadaş ve nakliye bölümündeki arkadaş pek bir çözüm bulamadı.

  • IKEA Temsilcisi31 Temmuz 2018

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. Takibi için 09:00 – 22:00 saatleri arasında 444 4 532 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler