IKEA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Zafer'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

IKEA Mutfak Tezgah Montaj Sorunu

3.298görüntüleme
Zafer
Zafer 02 Kasım 2020 09:50

28 Ekim 2020 tarihinde, Kartal IKEA mağazasına mutfak tezgahı & ada mutfak dolabı almak için gittim ve siparişi hazırlattıktan sonra, montaj ve nakliye günü sorduğumda, siparişlerinin yoğun olduğunu ve montaj lokasyonun Sarıyer olmasından dolayı 10 gün sonraya montaj günü verebildiklerini bildirdiler ve daha hızlı olması için Bayrampaşa'dan sipariş vermemi önerdiler.

Öneri üzerine 29 Ekim'de Bayrampaşa mağazasına gittim ve aynı siparişi hazırlattıktan sonra, en son aşamada evimdeki mevcut mutfak dolaplarım IKEA mutfak dolabı olmadığını için, tezgah montajını yapamayacaklarını ve hatta montaj hizmeti alsam dahi tezgahı yerine göre hazırlayamayacaklarını ( evye ve fırın yerini açmayacaklarını) ilettiler ve Kartal şubesinin inisiyatif alarak montaj yaptığını ilettiler.

Bu bilginin üzerinden 10 gün süreyi kabul ederek, 31 Ekim tarihinde tekrar Kartal şubesine giderek tüm ürünleri satın aldım ve müsaitlik olan 10 Ekim tarihine montaj & nakliye için randevu oluşturmak istediğimde, montaj yerinin Sarıyer olduğu için, Bayrampaşa şubesinin montajı yapması gerektiğini ve Bayrampaşa şubesi de inisiyatif almadığı için montajın yapılamayacağını ilettiler.

Mağdur olduğumuzu, mümkünse, bir üst yetkili ile görüşerek, Kartal şubesinin montajı yapmasını konusunda yardım rica etmek istediğimi ilettiğimde, üst yetkilinin mağazada olmadığını bildirdiler ve internetten şikayet yazmamı önderdiler, ayrıca Kartal ekibinin Sarıyer'e gelmesinin çok masraflı olacağından, bunun mümkün olmadığını söylediler.

Profesyonellikten uzak, sıfır müşteri odaklı bir şirket olduğunu görmüş oldum ve aldığım mutfak tezgahı ile ortada kalarak mağdur olduk.

IKEA Logo
IKEA02 Kasım 2020 09:53

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Zafer
Zafer06 Kasım 2020 12:22

Müşteri temsilci aradı ve ilgileneceklerini söyledi ama resmi bir geri dönüş yok. Mağdur olduğumuzla kaldık. IKEA sitesi üzerinden 2 adet şikayet daha açtım ama geri dönüş yok.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler