Toplam çözüm sayısı
..
IKEA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Bayram'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız boş yıldız 4

  • profile
1 Destekçi

IKEA Müşteri Hizmetleri Ve Memnuniyeti Sıfır,Büyük Pişmanlık

1.842görüntüleme
Bayram
Bayram 30 Aralık 2020 17:27
ÇözüldüÇözüldü
Bayram'ın Teşekkür Mesajı
“Ankara mağazasına iade için gittiğimde soruna 5 dakikada çözüm oluşturup, bütün asabiyetimi gideren Müşteri hizmetleri temsilcisi Merve Hanım'a ilgisinden dolayı çok teşekkür ederim.”

Ankara IKEA mağazasından satın almış olduğum gardrobun nakliye ve montajını 4 gün ara ile yapacaklar. Bu nedenle gelen ürünü montaj gününe kadar, evimde çocukların ayak altında olmaması ve kazalar yaşanmaması için uygun bir bölüme koyduracağım. Fakat IKEA görevlileri montaj için gelen arkadaşların ürünü odadan odaya taşıyamayacaklarını bizim taşımamız gerektiğini satıştan sonra daha yeni bize bildirdiler. Satarken hiçbir şey söylenmedi. Benim bu eşyayı odadan odaya taşıma gücüm olmadığını söyleyip, iptal etmek istediğimde de 45 TL kesinti yapacaklarını ve henüz elime geçmeyen bir ürünün iptali için bu pandemi döneminde tekrar mağazaya gitmem gerektiğini söylüyorlar. Başka bir adres değil sokaktan da getirmeyecekler altı üstü evdeki odadan odaya geçecek dolap ® parçaları. 

20 yaş altı 2 çocuğum olduğunu, online eğitimlerinin olduğunu ve her zaman rahatça sokağa çıkamadığımı belirterek yardımcı olmalarını, evrakları eve ® yollamalarını ya da mail ile yollamalarını istediğimde ise üstten üstten bir tavırla böyle bir sistemimiz yok, bu sizin probleminiz cevabını aldım. Kalite olsun diye alışveriş yaptık ama maalesef müşteri memnuniyeti sıfır. Hem dünya para ver, hem de biz ne dersek o desinler. Hiçbir şekilde yardımcı olmuyorlar, personeller birbirini kolluyor dik konuşuyorlar. 

Ciddi bir yetkili yok ulaşabileceğimiz. Eşim çalışıyor ve çocukları emanet edecek birini bulup Benim tekrar oraya gitmem 15 günü bulur. Paramın yanmasını ve gereksiz yere sizde beklemesini istemem. Ya montaj konusundaki şu saçma prensibinizi değiştirip yardımcı olun ya da ücreti kartıma kesintisiz iade edin. Aksi halde yasal yollara başvuracağım.

IKEA Logo
IKEA30 Aralık 2020 18:20

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Bayram
Bayram30 Aralık 2020 19:47

Hiç lüzumu kalmadı. Eşim izin alacak sizin saçma politikanız yüzünden, bende iade yapacağım yarın. Bir dahada büyük eşya reyonunuza asla uğramayacağız. Kimseye de tavsiye etmeyeceğiz.

Bayram
Bayram31 Aralık 2020 15:16

Ankara mağazasına iade için gittiğimde soruna 5 dakikada çözüm oluşturup, bütün asabiyetimi gideren Müşteri hizmetleri temsilcisi Merve Hanım'a ilgisinden dolayı çok teşekkür ederim.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler