23 Ekim 2017
#9718686

İkea Montaj Sonrası Problemi

İkea Bayrampaşa'dan aldığım ürün Bayrampaşa şubesine müracaatımla kuruldu. Sürgülü kapılı ola dolabım eşyalar konulduktan ağırlık bindikten sonra sürgülü kapıların ayarları bozuldu ve üsten açık kalmaya başladı.
Bayrampaşa ya telefonla ulaşarak durumu bildirdim kayıt açtıklarını söylediler. 15 gün kadar geçtikten sonra Bayrampaşa İkea 'ya giderek ne olduğunu sordum. Bana verilen cevap yeriniz Beşiktaş ve oraya da Ümraniye bakıyor dediler. Bayrampaşa' daki yetkili benim sinirlenmem üzerine kendisinin müracaatı yapacağını söyledi. Gerçekten de birkaç gün sonra telefon geldi ve eksper göndereceklerini söyleyip randevulaştık ancak bu seferde randevuya eksper gelmedi. Telefonla çağrı merkezine ulaşmamıza imkan yok 15 dakika beklememe rağmen telefonu açan olmuyor. İkea ile böyle bir sorun yaşayacağımı tahmin etmiyordum.

Sinan Sinan 1.167 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sinan27 Ekim 2017

    Şikayetimin ustunden 3 gün geçmesine ve çağrı merkezini arayıp şikayetimi tekrar iletmeme rağmen hiçbir gelişme yok

  • IKEA Temsilcisi24 Ekim 2017

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. Takibi için 09:00 – 22:00 saatleri arasında 444 4 532 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları