07 Aralık 2018
#11271128

İkea Montaj Problemi!

İkea'nın Ümraniye mağazasından 24.11.2018'de koltuk, yatak ve gardırop alışverişi yaptım. 26.11 de nakliye ve 28.11 montaj konusunda anlaştık ve ödemeyi yaptık. Planlandığı şekilde 26.11'de nakliye oldu ve 28.11'de montaja gelindiğinde koltuklarda hasar tespit edildi. İlgili tutanak tutuldu ve iade alınacağı belirtildi. Evde elektrik olmadığından dolayı diğer montaj işlemleri de ileriye ertelendi.


Daha sonra İkea çözüm merkezinden tarafıma telefon edildi, özür dilendi ve yeni nakliye tarihi belirlendi. 04.12 tarihinde yeni koltukların nakliyesi ve 07.12 tarihinde montajı üzerine anlaştık. 04.12'de nakliye için görevli geldiğinde, site yönetimi tarafından yük asansörü bulunmadığı için, normal asansörün kullanımına izin verilmedi. Nakliye için 1 görevli geldiğinden dolayı taşıma yapılamadı. Tekrarlanan telefon görüşmeleri sonucunda 06.12'de yeniden koltukların iadesi ve yeni koltukların temini için sözleşildi. 06.12'de yeniden 1 görevli geldi fakat mağdur olmamamız adına apartmandan son bir izin alındı.


Kırık koltuklar iade edildi ve yeni koltuklarımız eve taşındı. 444 4 532 numaralı hattı arayarak ertesi günkü montaj için saat kaç aralığında geleceklerini sordum. İsmim sorgulandıktan sonra tarafıma 10 dakika içinde SMS ulaştırılacağı söylendi. Daha sonra hiçbir SMS gelmedi. Ertesi sabah saat 09.00 sularında 444 4 532 numarasından, Avrupa yakasından oturduğum için Bayrampaşa şubesine bağlandım ve oradaki yetkili montajımın görünmediğini, 10 dakika içinde bana telefonla geri dönüş sağlayacağını söyledi. Tarafıma telefon edilmemesi üzerine saat 12 gibi tekrar aradığımda, beklemem gerektiği, montajın planlanmadığı, böyle bir kayıt oluşturulmadığı söylendi.


Ben de bunun üzerine 444 4 532 üzerinden, alışveriş yaptığım Ümraniye şubesine bağlandım ve oradaki görevli hanımefendi, montaj kaydımın İkea Çözüm Merkezi tarafından oluşturulduğunu, kendisi tarafından görülebildiğini, ancak müdahale yetkisinin olmadığını, kendisinin Bayrampaşa'ya ulaşacağını ve aranacağımı söyledi. 1 saat boyunca aranmamam üzerine tekrar Bayrampaşa şubesine telefonla ulaştım ve bu montajın kendileri tarafından oluşturulmadığını, problemin kendilerine ait olmadığını, İkea kurumsalın hatası olduğu söylendi. Ben çözüm istediğimde ise pazartesi montaj ekibi gönderebileceğini söyledi. Daha sonra olayın çözümü için defalarca telefon etmeme, İkea Bayrampaşa grup liderleri tarafından bana ulaşılacağı söylenmesine rağmen hiçbir geri dönüş alamadım. 24.11'de aldığım ürünlerimi hala kullanamadım.

Ender Ender 5.192 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • IKEA Temsilcisi08 Aralık 2018

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler