16 Ağustos
#12443422

IKEA Montaj Kötü Hizmet

15.08.2019 'da İkea servisi kurulum sırasında hem aldığım dolabı hem de parkemi çok derin şekilde çizdiler. Bekleme süresinden bahsetmiyorum bile. Nakliyeyi getiren çalışanlar, abi keşke montajı başka bir usta falan bulup yaptırsaydın şimdi çok beklersin demişti haklılarmış. Hem bekledik hem de eve hasar verip gittiler.

Turgay Turgay 1.563 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Turgay18 Ağustos

    Dolap kurulumunda montaj ekibi hem parkeme hem de yeni aldığım mobiyaya zarar verdiler. Parkemde çok derin çiziğe sebep oldular evden çıkarken kusura bakmayın yanlışlıkla olmuştur diye özürde dilediler. Ama İkea yetkilileri beni arayıp zararın ve çiziklerin benim tarafımdan yapıldığını montaj ekibinin kendilerine durumu böyle ilettiğini ve benim doğruyu söylemediğimi belirtti. Şimdi taşındığım ev sıfır daha yeni bir inşaat ve dolabın kurulduğu yer giyinme odası resimleride yüklüyorum. Karar sizin, müşterisine yalancı damgası yapıştıran bir firma lütfen uzak durun. Kesinlikle kendi hatalarını kabul etmiyorlar.

  • Turgay18 Ağustos

    Firma beni aradı ve parkeyi ve mobilyayı benim çizdiğimi ve benim yalan söylediğimi belirtti. Diyecek bir şey yok şok oldum. Müşteri memnuniyetinden o kadar uzaklar ki. Benden aldığınız ücreti helal etmiyorum. Mobilyayı parkeyide geçtim bir insanı kendinizi kurtarmak için yalancı demek hiç hoş değil.

  • IKEA Temsilcisi16 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler