IKEA Montaj Hizmeti Problemi

Didem Didem15 Ekim 16:04

IKEA Online dan dolap ve şifonyer ile birlikte montaj hizmeti satın aldım. Malzemeler 13 Ekim de evime büyük ambalajlar içerisinde teslim edildi ve evlerimizde bir kabul deposu olmadığı için tutabileceğim tek yer olan koridorda montaj yapılmayı beklemekte. Ancak IKEA dan tarafıma gelen bilgilendirmede montaj için 26 Ekim tarihi yani teslimattan 13 gün sonrası için montaj tarihi verilmiştir. Herhalde bir yanlış vardır kim evinin orta yerinde bu kadar süre böyle malzemeleri tutabilir diye nakliye montaj servisini aradığımda pandemi nedeniyle montajlarda gecikme olduğu iletildi. Pandemi nedeniyle teslimatta yığılma ve gecikmeyi anlayabilirim insanlar mağazalardan değil de online dan alışverişi tercih ettikleri için fakat montaj hizmeti satılan ürünle ilgili bir hizmettir ve pandemi koşullarından ne şekilde etkilendiğini anlayabilmiş değilim. Montaj hizmeti dahil tüm ücretlerini ödemiş olduğum ürünlerin evimin koridorunda 13-14 gün bekleyemeyeceği açıktır. Montaj birimini arayıp durumu anlatmama rağmen sadece pandemi sebebine sığınılarak çözüm üretilememesi nedeniyle mağdur durumdayım. IKEA nın sattığı malzeme miktarına uygun bir montaj ekibi bulundurmamasını ya da sevkiyatlarını montaj tarihine uyumlu olarak yapmamasını doğru bulmuyorum.

Cevaplar

profile-icon Didem 19 Ekim 17:39

En kısa sürede iletişime geçilecektir şeklinde tutamayacağınız bir cevap yazmasaydınız keşke! 4 gün geçmesine rağmen şikayetin üzerinden firmanızdan benimle iletişime geçen kimse olmadı.

IKEA Logo IKEA 15 Ekim 16:55

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler