09 Eylül
#12571058

IKEA Montaj Hizmeti Çok Kötü

Forum İstanbul Bayrampaşa İkea mağazasından ayakkabılık satın aldık. Kendimiz mağazadan teslim aldık fakat montajı için internet siteleri üzerinden montaj hizmeti satın aldım. Bana 09.09.2019 tarihine gün verdiler fakat dün müşteri hizmetlerini aradığımda hizmetimin iptal olduğunu öğrendim. Ben hizmeti iptal etmememe rağmen nasıl iptal oldu anlamak zor. Telefondaki hanımda hiç çözüm üretemiyor üstüne dalga geçer gibi konuşmaları var.


Düğüne 1 hafta kaldı ve bizi 10 gündür boşuna beklettiler. Madem iptal olmuş tarafıma neden herhangi bir mail ya da SMS atılmadığını öğrenmek istiyorum. IKEA'dan ilk ve son alışverişim oldu biz ürünümüzle kalakaldık. Bu kadar sözde kurumsal firmanın böyle şeyler yaşatması gerçekten sorumsuzluk.

Aslı Aslı 379 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Aslı10 Eylül

    İkea montaj hizmeti için sabah 9.30 dan beri bekletiliyoruz. Herkes işini gücünü bıraktı ekip gelmesini bekliyor. Çocuk mu kandırıyorsunuz bu nasıl bir kurumsallık. Montaj yapacak ekibe ulaşabilmek için acilen tarafıma geri dönülmesini istiyorum. Aradığımızda İkea jeneriği dinlemekten bıktık. Hiçbir şekilde çözüme ulaşamıyoruz

  • Aslı09 Eylül

    IKEA Bayrampaşa Forum İstanbul şubesinde telefonla beni arayan Hülya arabacıgil hanıma teşekkür ederim. Tüm personeliniz bu hanımefendi gibi işine sahip çıksa buradaki şikayetler olmaz. Kendisine tekrar teşekkürler iyi çalışmalar dilerim.

  • IKEA Temsilcisi09 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları