30 Mart
#11782843

İkea Kurumsal Kimliğe Yakışmayan Ekip Davranışları!

Bayrampaşa mağazanızdan yaklaşık 10.000,00 TL'lik mobilya aldım. Aldığımız mobilyalardan oturma masası ve kanepede bariz şekilde üretim ve montaj hataları yaşadık. Müşteri temsilcisini en az 20 kere aradım en yetkili kişi ile görüşmek istedim. Ulaşamadım ve geri dönüş yapılacak denildi yapılmadı. Masa ve kanepe için önce bir eksper geldi baktı rapor yazdı kesin bunların değişmesi gerekir ben ileteceğim dedi ve gitti. Aradan bir hafta geçti ne arayan ne soran oldu biz aradık böyle bir değişim notu yok denildi. Tekrar eksper gönderelim dediler o eksperde 10 gün sonra geldi ve aynı şeyi değişmesi gerekir dedi. Sonra kanepede üretim hatası yokmuş, fakat masanın değişmesine karar verildi denildi. Masayı değiştirmek için hafta içi perşembe gelinecek denildi perşembe beyefendiler keyfe keder gelmeyerek evde bizi sabahtan akşama kadar beklettiler gelmediler tekrar müşteri temsilcisini aradık. Cuma günü geleceklermiş dedi. Cuma günü de sabahtan akşama kadar bekledik ne gelen var ne giden peki sizce 2 gün işimizi gücümüzü bırakıp müşteriyi bekletmek sizce doğrumu etik mi?


Sayın Yetkililer siz bu ekiplerinizi ya yönetemiyorsunuz ya da yaptıklarından haberiniz yok ya da bunlar sizleri parmağında oynatıyorlar. Sizlerin kurumsal kimliğinizi ve markanızı sizler farkında olmadan yerle bir ediyorlar. Bu İkea gibi dünya markasına yakışmıyor bence. Hem sizle dalga geçiyorlar hem de müşterilerinizle bu işler ara sıra bu ekibinizi iş yaparken hizmet sunarken denetlettirmeniz ve sorgulamanızdan geçer. Müşteri memnuniyetini ve müşteri şikayetlerini ara sıra gündeme alıp, müşteri şikayetlerinizi masaya yatırarak değerlendirmenizi tavsiye ediyorum. Gerekirse Tüketici Haklarını koruyan dernek, mahkeme vb... gibi ilgili mercilerde markanızın adı kötüye çıkar ve bu mercilerde uğraşırsınız. Bu işler çocuk oyuncağı değil, kurumsallığa yakışmayan hadiselerdir. Bilgilerinizi rica ederim.

Nuri Nuri 2.041 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • IKEA Temsilcisi30 Mart

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler