29 Ağustos 2018
#10838129

İkea Kurumsal Firma Anlayışı!

Cumartesi günü İkea Ümraniye’den malm yatak satın alındı. Aynı gün montajını ben kendim yapmaya başladım. Tam bitti düşündüğümde bir parçanın yanlış parça olduğunu gördüm (resimleri ekleyemiyorum maalesef, dosya uzantı hatası diyor). Sonrası tam bir saçmalık:


Mail yazdım, resimleri ekledim ve yataksız kaldığımı belirledim ki, arkadaşlar (!) durumunu anlayıp biraz daha hızlı davransınlar. Sonrası komedi filimi gibi. Bayrampaşa İkea’dan aradılar tüm gün oyaladılar, benden daha detaylı resim istediler... Bir gün sonra, yatağın stoklarda olmadığını, bu yüzden konuyu tekrar İkea Ümraniye’ye attıklarını söylediler. Beni arayan olmadı. Pazartesi günü kendim aradım, benden adres bilgilerimi istediler parçayı göndermek için, sonra tekrar ben aradım, çünkü yine arayan olmadı (ne zaman gönderiyorlar vs...) yine başa döndük, teknisyen arkadaşları ile görüşüp döneceklerini söylediler... Aramadılar. Tekrar ben aradım, teknisyenin hemen depoya inip beni arayacağını söylendi - yine aramadılar!


Çarşamba günü yine belirsiz. Bu akşam aradığımda eksik parçanın bana kargo (!) yolu ile gönderileceklerini söylediler dalga geçermiş gibi. Yarın bayram olduğunu, maalesef ancak cuma günü göndereceklermiş... Bu mu kurumsal firma anlayışı? Müşteri memnuniyeti?
Hakkımı her kanaldan arayacağımı buradan bildiririm. İsveç’teki İkea’ya detaylı yazı yazacağım ki bilsinler buradaki firmaların iş anlayışı. Bu bir hafta içinde bana bir tane yönetici, müdür vs... arayıp durumu izah etmedi, basit bir özür bile yok! Sadece zam ve köfte yapmakla kurumsal firma olunmuyor!

İvan İvan 5.955 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • IKEA Temsilcisi30 Ağustos 2018

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. Takibi için 09:00 – 22:00 saatleri arasında 444 4 532 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları