IKEA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ikea Koltuğum Kırık Geldi

2.399görüntüleme
Ali
Ali 14 Ekim 2020 15:15

13.10.2020 tarihinde IKEA tarafından 240 lira nakliye bedeli ödeyerek elime ulaştırılan koltuğumun birden fazla kırık parçası var. Kırık parçaların bulunduğu kolinin değişimini talep ettiğimde Bayrampaşa IKEA yetkilisi kargo ile koskoca koltuğu Aras Kargo ile Bayrampaşa'ya göndermemi, ardından kendilerinin bana yenisini göndereceğini belirtiyor. Aynı zamanda Aras Kargo yetkilisi de yoğunluktan dolayı evden kargo alamıyoruz, kargo alırsak nakliye bedeli alırız dedi. 

Ben bu koltuğu taşıyabilecek olsam neden nakliye için 240 lira vereyim? Bana bunun yenisini gönderip, yenisi geldiğinde eskisini almak bu kadar mı zor? IKEA firması bu kadar kötümü? 240 lira nakliye ücreti alınmış bir ürün var ortada, ve kırılıp elime ulaştırılmış. Ben bunun peşinde koşmak zorunda mıyım? İnsanların neden IKEA dan ürün almadığını başıma bu olay gelince fark ettim.

IKEA Logo
IKEA14 Ekim 2020 21:10

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler