17 Mart
#11725862

İkea Kıvık Koltuk Kılıfı Mağduriyeti!

Yaklaşık 5 yıl önce eşimle beraber kıvık 3'lü yataklı kanepe satın aldık. 10 yıl garantisi olduğu için içimiz rahattı. Daha sonra koltuk kılıflarımız solunca onları değiştirmeye karar verdik. İkea'ya gittiğimizde 3'lü yataklı kanepelerin artık satılmadığını ve kılıfların temin edilmediği bilgisini aldık. Yataksız kılıfları almak istedik ve ölçülerinin tutmadığını anladık. İkea çağrı merkezinden çözüm beklediğimizde "Dışarıda mobilya döşemecileri yapabilir. " gibi komik bir çözümle karşılaştık. Koltukların iskelet sistemi 10 yıl, kılıfları ise 2 yıl garantili. Ama ortada tedarik edebilecek kılıf yok. İkea bize rasyonel çözüm üretmiyor. Adeta kılıfsız koltuk iskeleti yaşamamızı istiyor. Acil bir şekilde İkea'dan makul bir çözüm bekliyorum.

Deniz Deniz 4.778 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Deniz20 Mart

    Firma ile iletişime geçtik. Yedek parça tedarik sürelerinin 5 yıl olduğu bilgisi verildi. Çözüm üretemeyeceklerini belirttiler. İkea'dan paramız ile koltuk kılıfı alamıyoruz. Çünkü üretim devamlılığı yok. Oturma gruplarımı İkea'dan aldığım için pişmanım. Bu politikalarını şikayet ediyorum.

  • IKEA Temsilcisi17 Mart

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları