IKEA  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ozan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

IKEA Kitaplık Bağlantı Civataları Kutu İçinden Çıkmadı

2.377görüntüleme
Ozan
Ozan 21 Eylül 2020 12:51
ÇözüldüÇözüldü
Ozan'ın Teşekkür Mesajı
“IKEA uzun uğraşlar sonucu sıkıntımı giderdi, eksik bağlantı parçalarını istediğim adrese gönderdiler, ilgilenen emeği geçen IKEA personeline teşekkürler.”

IKEA internet mağazasından 01.04.2020 tarihinde, 5101*********76 sipariş numarası ile Hemnes kitaplık satın aldım... IKEA mağazası kargomu Ceva lojistik firması aracılığı ile gönderimini sağladı. Fakat kargo şirketi 2 parsel olan siparişimin, 1 parselini kaybetti yaklaşık olarak bir buçuk ay kargomun gelmesini bekledim. Bu konuda uzun arama uğraşları neticesinde bu bilgiyi nakliye firmasından öğrendim. Akabinde satıcı pozisyonundaki IKEA firmasına durumu bildirdim, konuyla alakalı üç- dört defa satıcı firmanın müşteri temsilcisine şikayet bildiriminde bulundum. Teslimat adresi olarak kışlık evimin adresini verdiğimi, Yazlık eve taşınacağımı bu yüzden beklediğimi defaatle belirttim. Sonra mecburen yazlık eve taşındım. Kargo şirketi daha sonra kargomu bulup site güvenliğine teslim etmiştir. Teslim alan ben olmadığım ve kışlık evimde bulunmadığım için kargomu kontrol etme imkanı bulamadım. Daha sonra güvenlikten aldığım kitaplığımın montajını geçen hafta yapmak istedim fakat kutu içerisinden kullanım kitapçığında yazan "bağlantı civatalarının çıkmadığını gördüm" ve dolayısıyla ürünün demontaj halde kaldı, kurulumunu yapamadım... Durumu hemen 3-4 defa mail yoluyla ve müşteri temsilcisine telefonla ulaşarak bildirdim... Bağlantı civataları kutudan çıkmadığını ve tarafıma gönderilmesini istedim... Firma yetkilileri olayın üzerinden 3-4 ay geçtiğini en fazla bir ay içinde durumu bildirmem dahilinde yedek parça gönderebileceklerini ilettiler ve talebimi red ettiler... Bende kendilerine kargo bana teslim edilmedi ve yazlıkta olduğum için kontrol edemediğimi, buna rağmen ücretini ödeyerek de olsa temin etmek istediğimi bildirdim. Fakat 925 TL olan kitaplığın küçük bağlantı parçaları için bende 500 TL'ye yakın haksız bedel talep ettiler, ayrıca internetten aldığım ürünün eksik parçasını alabilmem için mağazalarına gitmem gerektiğini posta yoluyla göndermeyeceklerini bildirdiler. Bana en yakın Mağaza git gel 300 km uzaklıktadır. Beni uzak mesafeye göndererek ve fahiş fiyat isteyerek hakkımı aramaktan beni uzak tutmaya çalışmışlardır. Kendilerine de yasal haklarımı arayacağımı bildirdim ve şu an mağdur edilmekteyim. Aldığım ürünün eksik bağlantı parçalarının bedelsiz olarak veya makul bedel karşılığında tarafıma kargo ile gönderilmesini talep etmekteyim…eksik parçaların katalog bilgisini ektedir.

IKEA Logo
IKEA21 Eylül 2020 13:09

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Ozan
Ozan29 Eylül 2020 16:30

"Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir." otomatik olarak bu aynı cümleyi yazıp geçiyorlar herkese, sözde ilgilenilmiş olunuyor... Şikayetlere baktım hiç kapanan şikayet yok doğru dürüst... Arayan da yok soranda yok ne güzel bir firma. Teşekkürler, evimizin her şeyi olan IKEA :)

Ozan
Ozan14 Ekim 2020 13:37

IKEA uzun uğraşlar sonucu sıkıntımı giderdi, eksik bağlantı parçalarını istediğim adrese gönderdiler, ilgilenen emeği geçen IKEA personeline teşekkürler.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler