IKEA  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

IKEA İnternetten Siparişi Pişmanlığı, 1 Aydır Masa Bekliyoruz!

954görüntüleme
Arslan
Arslan 23 Kasım 2020 11:55

22 Ekim 2020 tarihinde IKEA internet sitesinden masa sipariş ettim. Masanın tablası kusurlu geldiği için değişim istedim. Yeni gönderilen tablada kusur daha büyük idi. Tekrar değişim yapacaklarını söylediler. Gönderdiğimiz tablayı kargodan kabul etmeyip geri gönderdiler.

 Aradığımda hata yaptıklarını tekrar göndermemi istediler. Bu sefer Yurtiçi Kargo ödemesini yapmazsam götürmeyeceklerini söylediği için kargo parasını ödedim. Bugün 1 ay oldu hala kargo gidecek de yenisi gelecek. Ama sağlam geleceğinin garantisi yok. Paranla rezil olmak böyle bir şey. 

Bir daha tövbe IKEA'dan sipariş etmem. Başıma bela olduu bir masa. IKEA müşteri hizmetleri sadece dinliyor çözüm üretmiyor. Sinirleriniz bozulmasın. Her defasında iyi paketleyin, üzerine kırılacak eşya yazın diyoruz ama dinleyen kim? İade gelen ürünü kargodan kabul etmemek neden? Masa tablasını götürüp IKEA önünde yaksam mı acaba?

IKEA Logo
IKEA23 Kasım 2020 12:36

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler