20 Mayıs
#12001504

IKEA İnternet Siparişi Teslim Edilmedi!

Keşke nakliyede marka gibi sorunsuz olsun, 2-3 katı verelim temiz iş olsun İkea taşısın demek yerine nakliyeyi kendimiz çözseydik diyerek pişmanlığımızı bildirmek istedim. Öncelikle buraya yazacaklarım mağazada, hiçbir yerde anlatılmıyor. Yeni taşınacağımız boş eve yatak odası, oturma odası vs. aldık. Özellikle belirttik ki otelde kaldığımızı ve nakliyenin hızlı olması gerektiğini. Size ulaşacaklar. Bekledik ertesi gün ararlar, yok, telefonla arıyoruz ne zaman kargoya verileceği bilgisi yok efendim. İyi de hanımefendi evim boş, otelde kalıyorum. Bana 4 gün sonra deyin, memleketime gidip geleyim otelde mağdur olmayayım. Yok.


Bakınız sorun geç gelmesi değil, gün verilmemesi ve muhatap bulunamaması. Perşembe verdiğimiz sipariş cumartesi kargoya verilmiştir mesajı geldi. Hadi 1 gün bekleyelim dedik ve hafta sonu otelde geçirdik. Pazartesi boş evde akşama kadar beklemek yerine kargoyu arayalım da saatini öğrenelim dedik. Horoz Lojistik gibi kalitesiz bir firma ile çalıştıkları için mümkünatı yok kargo firmasına ulaşamıyorsunuz. Abartısız diyorum saatlerce merkezi, İstanbul'daki tüm ilçeleri çift telefonla aradık, yok.


Akşama kadar bomboş evde kargocu bekledik. Sırf mobilyalar geri gitmesin diye. Kargo geldi, Bayrampaşa şubeye diyorum ki kargo geldi montaj için yarın ekip gelebilir mi? Efendim sisteme 1 gün sonra düşer, sonra size gün verilir. İyi de hanımefendi hangi gün. Bilmiyoruz. 3-5 gün içinde. Yani işin özeti şu. İnternetten sipariş veriyorsunuz, boş boş yeni tuttuğunuz evde 1-2 hafta kımıldamadan oturup beklemeniz gerekiyor.


Kargoyu kaçırırsanız muhatap yok, ürünün montajı için muhatap yok. Sadece şikayet kaydı alınıyor, ama kimse hiçbir bilgi aktaramıyor. En basitinden diyorum ki, montajı 4 gün sonra yapın, o sürede memlekete gidip gelelim, o da yok. Firma için sistem kurması bu kadar mı zor anlamıyorum. Cidden bunun adı işine gelirse al, işine gelirse alma mantığı.

Mustafa Mustafa 2.446 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mustafa14 Haziran

    Merak edenler için sürecin devamını yazıyorum. Ürün geldikten sonra Bayrampaşa şubesi montaj için 4 gün sonra gün verdi. Etti 8 gün. Ürün montaj ekibi gelince baktılarbiri hasarlı. Hemen montaj buradayken attım araca, mağazaya hemen değiştirin ki montaj ekibi evdeyken düzeltelim dedim, ama yok. İade faturası keseceksiniz ancak öyle vereceğiz. Hobaaa. Şirket faturasını getirttik bir daha vs... Sonra montaj için 2 gün bekledik. Efendim gün veremiyoruz sabahtan arayın. Aradık. 2 saat sonra, 3 saat sonra. O gün 4 kere aradık ve gün sonunda "Efendim montajcımız hasta olmuş yarın ilk iş sizde başlayacak"Ha ertesi gün başlandı mı, yok. Gün bitti yok. İşte İkea Macerası budur. Kesinlikle montaj ve nakliye almayın, aldırtmayın!

  • Mustafa20 Mayıs

    Selamlar. Cuma, cumartesi ve pazartesi ilgili telefona birkaç tane kayıt bırakmıştım. Belirttiğim gibi bu benlik değil genel bir sorun. Teslim tarihi, Montaj tarihi ve en önemlisi Kargoya ulaşılamama gibi sorunları bir sistem kurup çözmeniz gerekiyor. Lütfen müşteri memnuniyeti toplantısında bu şikayeti incelemeye alıp, uzmanlar ne diyor yorumlayınız. Bomboş evde tarih verilmediği için beklemek zorundayız. Bu çok ama çok yanlış bir şey. İlgiyle şikayetin sürecini takip ediyor olacağım

  • IKEA Temsilcisi20 Mayıs

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları