IKEA  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Özgür'ün şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Ikea İnternet Mağazası Hasarlı Ürün Teslim Ediyor.

887görüntüleme
Özgür
Özgür 26 Kasım 2020 03:44

16 Ekim 2020 de IKEA internet mağazasından yuvarlak masa aldım eve geldiğinde masanın üstündeki parçasının boyası kalkmış ve çizik vardı. IKEA müşteri hizmetlerini aradığımda hasarlı olan parçayı irsaliyeyle birlikte kutuya koyup göndermemi şöyledir dedikleri gibi yaptım. Düzgün urunu 1 ayı geçti hala göndermediler. 8 defa müşteri hizmetlerini aradım birisinde irsaliye yi bulamadıklarını söylediler. Birisinde ürünün Bursa depodan yola çıktığını söylediler. Birisinde yanlışlıkla Bayrampaşa mağazasına gittiğini söylediler. Birisinde ürününüz pazartesi size gönderilmek üzere hazır dediler. En son dun konuşmamda siz i aradık urunu komplemi değiştireceksiniz yoksa sadece hasarlı parçamı değiştireceksiniz diye komik bir soru sormak in aramışlar ki ilk basta benden hasarlı parçayı istemelerine rağmen. Kimse aramadı bunu sormak İçim bile müşteri hizmetlerinden öğrendim. Ya benim. Eksik olan parçayı Gönderin ya da iptal edin diyorum tamam biz talebiniz bu şekilde kaydettik diyorlar ama ne arayan var ne soran var ne ürünümü gönderiyor ne de iptal edip paramı vermiyorlar. Resmen 1.5 aydır oyalanıyorum. İnternetten alışveriş yapacak olanlar benim yaşadığım. Mağduriyetimi düşünüp öyle karar versinler.

IKEA Logo
IKEA26 Kasım 2020 15:42

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Özgür
Özgür26 Kasım 2020 15:58

1 aydar sizi arayacağız diyorsunuz diyorsunuz zaten müşteri hizmetlerini aradığımda siz zahmet etmeyin beni arayacak birimin telefon numarasını verin (444 4 532 değil) ben sizi arayayım.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler