05 Şubat 2018
#10094761

İkea Ikea Üründe Üretim Hatası Var,Faturayı Bulamadığımız İçin Değişim Yapılmıyor!

2014 (Kasım ayında) senesinde yeni evimize taşınmadan önce restorasyon esnasında mutfağımıza İkea hallviken marka lavabo satın aldık. 2017 senesinde lavaboda çatlak oluştu. Bildirdik, ekspertiz gönderip yerinde tespit yaptılar ve lavabonun üretimde hatalı olduğunu tespit ettiler. Biz de değişim talep ettik ama fiş/fatura ibraz edilmedikçe değişim olmayacağını belirttiler. Ne yazık ki fiş/faturasını bulamadık. Defalarca telefonla görüşmeme, İkea Bayrampaşa şubenin başındakilerle görüşmeme rağmen değişim yapmadılar. Diyorum ki barkodu belli, başka bir yerden alınmış olma şansı sıfır, başka bir ürünle değiştirilme şansı da sıfır, hayır değişim yok. İkea küçülmüş, malına sahip çıkamıyor.

Ahmet Ahmet 2.884 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ahmet'in Teşekkür Mesajı14 Şubat 2018

    ıkea konuyu ivedilikle ele aldı. Çözüm olarak ekstreleri sunmamı istediler. Sunar sunmaz da faturaya ulaştılar. 20 Şubat için değişim tarihi verdiler. Bu süreci başından itibaren Hülya hanım takip etti ve özel ilgisinden dolayı teşekkürü fazlasıyla haketti.

  • Ahmet05 Şubat 2018

    Ben değil siz ulaşacaksınız artık. Bu kadar rezillik olmaz. Malı satana kadar iyi sattıktan sonra bana ne. Eh az biraz hukuk varsa bu ülkede sonuçlarını size gösterecektir.

  • IKEA Temsilcisi05 Şubat 2018

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. Takibi için 09:00 – 22:00 saatleri arasında 444 4 532 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler