Ikea İade Konusunda Sıkıntı Çıkarıyor

Sümeyra Sümeyra17 Eylül 20:13

İnternet üzerinden verdiğim şifonyer evime teslim edildikten sonra aynı gün kuruluma başladık. Kasasının kurulumunu yaptıktan sonra çekmece kurulumuna başladık. İlk çekmeceleri yaptıktan sonra yerine taktık. Çekmeceler ileri geri oynamıyor oldukça zorlanıyordu. Kalan kısımlarını takmadık demonte şekilde bıraktık.

IKEA çağrı merkezini yaklaşık 15 kez arayıp dakikalarca beklememize rağmen kimseye ulaşamadık. Telefondaki Sesli asistan ürünü demonte bir şekilde IKEA Merkezlerinden birine götürebileceğimizi söyledi. Biz de ürünü sökmeye çalıştık. Ancak şifonyerin arka kısmını kaplayan kontraplak çivi ile takıldığı için sökemedik. Sökmeye uğraşırken de avuç içi kadar bir kısmı kırıldı. Sökmekten vazgeçip 50 dakika uzaklıktaki IKEA Ankara şubesine ürünü götürdük. Evraklarımı verdim. Ancak üründe deformasyon olduğu için alamayacaklarını ifade ettiler. Ben sevmediğim kullanmak istemediğim bir şifonyer ile ne yapacağımı bilmiyorum.

Şimdiye kadar evimdeki birçok eşyayı severek aldığım IKEA'dan bu şekilde bir davranış beklemezdim. Hem ürünü kullanamayacağım hem de ürünü evimden çıkarıp IKEA şubesine götürüp tekrar arabama koyup uğraştığım için kızgınım. Bu mağduriyetimin derhal çözülmesini talep ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Sümeyra 3 hafta önce

Hala değerlendirmeye almadınız, aramadınız. Bu tarz şifonyerlerin duvara montelenmesi gerekiyor ve sonucun ne olduğunu bilmediğim için kullanamıyorum da. Duvara montelenecek olan yerde sıkıntı olduğu için monte de yapamıyorum. Uzun süredir cevabınızı bekliyorum.

IKEA Logo IKEA 18 Eylül 09:18

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler