IKEA Hasarlı Ürünü 10 Gündür Teslim Almadı

Sibel Sibel4 hafta önce

Sağı solu yırtılmış paket, inden pax dolap gövdesinin tümü kırılmış geldi. Kargo firması kapıya kadar teslim yapması gerekiyorken apartman girişine 4 büyük paketi bırakıp gitti, ben kadın olarak devasa paketleri kendi gücümle taşıma zorunda kaldım gecenin bir yarısı. İçini açıp tutanak bile tutma şansımız olmadı. 

IKEA ayrı bir kötü çalıştığı nakliyat firması ayrı. Hasarlı ürünlerin fotoğrafları ile defalarca, iletişime geçtim. Bugün öğrendiğim kadarıyla gelip hasarlı olan paket alınacak ve yenisi daha sonra gönderilecekmiş. Kağıttan yaptığınız ürünleri bir de kontrolünü mü yapacaksınız? 

IKEA Türkiye'de ucuz bir marka değil bunun yanında hizmetleri de kalitesi de çok kötü. Şayet iki gün içinde değişim olmazsa ben Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapacağım ayrıca bunun yanında diğer yasal haklarımı da kullanacağım.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Sibel 3 hafta önce

Şikayetim çözülmedi. IKEA yargılama gideri ve vekalet ücreti ödemek istiyor anlaşılan.

IKEA Logo IKEA 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler