10 Mart 2018
#10220891

İkea Hasarlı Ürün Yolluyor ve İade Almıyor!

Ümraniye İkea'dan fırsat ürünü olarak aldığım 3 kapaklı gardrobu, tek kapağı olmadığı için indirimli aldım. Almadan önce inceleyerek aldığı üründe görünmeyen bir tarafında çizik vardı, kesinlikle kapaklarında hasar, çizik yoktu. Fakat İkea'nın nakliyesi ile eve gelen ürünün kapaklarının çizik ve ağır hasarlı olduğunu görünce müşteri hizmetlerine durumu bildirdim. Bana dönüşleri resmen dalga geçer gibi, "siz zaten hasarlı olan fırsat ürünlerinden bilerek aldınız bunların iadesi yok nakliyede sorumluluk kabul etmeyiz" dediler. Yani sen paranı öde ama ürün ister kırılarak ister parçalanarak gelsin, biz sorumluluk almıyoruz diyerek, kandırılmanın farklı bir şeklini göstermiş oldular. Ben satın alırken o hasarlarla almadıysam, bana ne şekilde ödeme yaptıysam o şekilde göndermek zorundalar. Hem paketleme hem nakliyeye ayrıca ücret alıyorlar ama durum bu!

Gülşah Gülşah 1.983 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gülşah23 Nisan 2018

    Bilgisayardaki arızadan dolayı yazamadım. Çözüm süreci falan olmadı buraya şikayeti yazdığım günlerde arayıp bir şey yapamayacaklarını söylemişler eşime. Uğraşmaya değmez yazık deyip kendimiz tamir ettik yama vs. İle. Tabi orada gördüğümüz hasarsız kapaklar gibi olmadı ama ne yapalım. Bu kadar büyük kurumsal firmanın böylesine rezil şekilde kargo getirmesi tek kelimeyle fiyasko! Özellikle ikeanın fırsat bölümünden ürün alacaklar tekrar düşünsün derim zira gördüğünüz şekilde gelmeyebilir ürün. Kutudan çıkan ürün paramparça da olsa arkasında değiller!

  • IKEA Temsilcisi11 Mart 2018

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. Takibi için 09:00 – 22:00 saatleri arasında 444 4 532 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları