sta-1-hoverYetersiz Çözüm

IKEA Hasarlı Ürün, Sorumsuzluk, İade Alınmaması

Cenk Cenk16 Ekim 14:46

Çarşamba günü internet mağazasından yaptığımız alışveriş bir sonraki hafta çarşamba günü kırık ve dağılmış halde elimize ulaştı. Firmayı aradık, iade talebi oluşturduk beş yedi günü inde Horoz Lojistik gelip alacak dediler. 9 iş günü (toplamda 11 gün) oldu gelen giden yok. 

Horoz Lojistik'ten kimseye ulaşamıyoruz, IKEA'dan muhatap bulamıyoruz, arayınca buradan ben görüyorum geliyorlar diyorlar, nereden görüyorsa artık bilemiyorum ama gelen giden yok. Biz götürüp iade ettiğimizde alamayız diyorlar. Hayatımda alışveriş yaptığım en saçma firma ödülünü IKEA hak ediyor. 

Avrupa'daki gibi çalışmıyorlar kesinlikle, orta doğu mantığı hakim. Gidin normal mağazadan alın. Bize de bu tavsiyeyi vermişlerdi keşke ciddiye alsaymışız. Şimdi IKEA'dan biri gelsin diye kırık kitaplığımız ve kolilerle birlikte 11 gündür bekliyoruz. Biraz daha beklersek iade süremiz de dolacak.

Gelişme :

3 hafta önce

Hasarlı ürünlerle ilgili şikayetimi iki hafta önce yazmıştım. Bunun üzerine IKEA orta doğu masasından aradılar. Dertleştiler, üzüldüler gerçekten mağdur etmişiz sizi dediler. Hatta eşimi de aradılar, gerçekten çok üzücü dediler, sızlandılar ve ben de sandım ki sorun çözüldü. Ama çözülmemiş efendim, hasarlı parçayı aldılar ve üzerinden iki hafta daha geçti. Şimdi de günlük görüşüyoruz, dertleşiyoruz, zor günlerden geçtiğimiz bugünlerde bizden desteklerini esirgemiyolar sağ olsunlar. Anadolu'da cenazelere giden ağlayan, dövünen insanlar vardır, sanırım ekip tamamen onlardan kuruldu. Kitaplık ne oldu peki derseniz, inanın ben de bilmiyorum. Umarım iyidir ve keyfi yerindedir, bir başına kitaplık yapayalnız bir ay ne yer ne içer düşünmekten gözüme uyku girmiyor. Böyle alay ederek yazmamın sebebi IKEA'nın ciddiye alınacak bir kurum olmamasıdır. Türkçede bir is iyi yapılınca ve hakki verilince Daniskası denir, yani Danimarka yapımı, en iyisi, hakkını vermiş manasında. Ben de simdi bu anlamın tam tersini İsveç orijinli olduğunu iddia eden bu orta doğu firmasıyla ilgili söylemek istiyorum. IKEA internet mağazası büyük bir reklam balonundan ibaret, kesinlikle hayal kırıklığı ve kendileri rezilliğin Sveskası. Paranızla rezil olmak ve evinizin düzenini bozmak isterseniz sizi de IKEA internet mağazasına bekliyorlar, ne de olsa burası orta doğu ve burada işler hep böyle yürüyor.

np_image1 Ekli Görsel Var
  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Cenk 16 Ekim 15:07

Evet muhtemelen iletişime geçip "şu anda kargocuların gelmekte olduğunu görüyorum Cenk bey" diyeceksiniz. Yukarıda yazdım, çok da farklı bir şey yapacağınızı düşünmüyorum, yoksa 11 gün beklemezdiniz.

IKEA Logo IKEA 16 Ekim 15:02

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler