sta-1-hoverYetersiz Çözüm

IKEA Hasarlı Ürün Değişimi 30 Gün Sürüyor, Müşteri Hizm Bilgilendirmiyor

Emine Emine15 Ekim 17:59

Şirketiniz için sipariş ettiğiniz ürünler size bildirilen kargo teslimat gününde gelmeyebilir. Kargoların teslim edildiği vakit ise (bildirilen günden 4 gün sonra) şirketinizin kapalı olduğu Pazar günü saat 19.00’de @jettizkargo denen korkunç firmayla bir servis minibüsünün arkasına sıkıştırılmış olarak getirilip dandun diye teslim edilebilir. Bu dandunluğun sonucu ürünlerinizden bir kaçı zarar görmüş olabilir. 

Hasar görmüş skarsta masa tablası ürününüzü IKEA’ya geri gönderdiğinizde hasarsız ürünü size bir türlü göndermezler. Ama fatura kesilmiştir ve siz ürünün ödemesini yapmışsınızdır bile. 22 Eylül’de değişim için yolladığınız ürün 14 Ekim’de size halen ulaşmamış olabilir. IKEA müşteri hizmetlerini aradığınızda ise size her seferinde ‘biz size geri döneceğiz’ deyip asla size geri dönmeyebilirler.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Emine 15 Ekim 20:03

Bu cevabı 30 gündür alıyorum, kimse dönmüyor. Şaka gibisiniz. Hukuki işlem başlatmayı düşünüyorum.

IKEA Logo IKEA 15 Ekim 19:41

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler