IKEA Geç ve Eksik Sevkiyat Yapılamayan Montaj

Ali Ali21 Ekim 14:18

26.09.2020 tarihinde online yaptığım montaj dahil alışverişin teslimatını 2 hafta kadar ürünlerin sevkiyatı nedeniyle bekledim. Ürün teslim edildikten 1 hafta sonra montaj in ancak gelebildiler (montajın teslimden sonra bu kadar uzun sürede olacağını belirtmemişlerdi). Montaja gelen ekip kurulumlar için kolileri açtıklarında koltuk takımının sırt dayama parçasının eksik olduğunu söylediler ve tutanak tutuldu. 

Bunun üzerine kurulum yapılamadı, IKEA'nın benimle iletişim kurması gerekirken ne arayan ne soran olmadığı için ben iletişime geçtim. Her aramamda çıkan müşteri temsilcileri ekrana not düştüklerini gün içinde bana dönüş yapacaklarını söylediler ama hiç biri de ertesi gün ben arayana kadar dönüş yapmadılar ve her aramamda ekrana acil notu açtıklarını söyleyip aynı cümleleri kurup durdular. 

Sonuç itibariyle sipariş üzerinden neredeyse 1 ay geçmesine rağmen gelinen noktada sorunu çözemeyen, müşteriyle iletişim kurmayan kötü bir süreç yönetimi olan şirketle karşı karşıya kalmış oldum ve kurulum yapılamadığı için evi kullanamayarak mağdur edildim. Böylesine basit süreçleri yönetip sonuçlandıramayan şirket çalışanları maalesef o şirketlerde boşa çalışıyorlar. Bundan sonraki süreçte IKEA Global'e de şikayet maili atmayı düşünüyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

IKEA Logo IKEA 21 Ekim 14:30

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler