IKEA Firmasının Sorun Çözememesi

Yalçın Yalçın14 Ağustos 21:14

IKEA internet sitesinden masa takımı aldım. Kargo tarafıma ulaştığında masa tablası yerine başka bir kişiye ait baza orta kırışı gönderildiğini fark ederek sorunu IKEA çağrı merkezine ilettim. Sorunun hızlıca çözümlenebilmesi adına kime ait ürünün geldiği hatalı ürünün sipariş numarası ne varsa ilettim. 2 gün sonra IKEA yetkilisi olduğunu söyleyen biri  beni aradı ve sorunla ilgilendiklerini en kısa sürede çözeceklerini iletti. 

Aradan 3 gün geçti ne arayan var ne soran. Tekrar ben aradım ve en geç hafta sonuna kadar sorun çözüleceği söylendi. Hafta sonu oldu hala çözülen bir şey yok. Her telefona çıkan "evet efendim sizi çok iyi anlıyoruz haklısınız en kısa sürede sorunu çözeceğiz, sorun kargo kaynaklı çapraz teslimat var" diyor fakat hiçbir icraat yok. Bu arada zaten sorunun kargo kaynaklı çapraz teslimat olduğunu ilk başta ben onlara iletiyorum. Hatta diyorum ki bana ürünü gelen kişi ile iletişime geçin gerekirse ürününü ben götürüp vereyim diyorum o da yok. 

Hatalı ürünü mağazanıza götürüp orada değiştireyim diyorum o da yok. IKEA yetkililerinin tek bildiği şey "evet efendim haklısınız sizi çok iyi anlıyoruz en kısa sürede çözeceğiz" başka da bir şey yok. Bu firmanın Profesyonellikten bu kadar uzak olduğunu bilmezdim. Kargo firmasına bile bir yaptırımları yok. İnsanı ürün aldığına alacağına pişman ediyorlar. Her şey net olan bir sorunu bile 1 haftada çözemeyen firmadan ne beklenir bilemedim. Umarım önümüzdeki 1 yıl inde sorunu çözerler. Bir daha mı asla IKEA' dan alışveriş yapmam.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Yalçın 17 Ağustos 21:30

Zaten en iyi verdiğiniz cevap "en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir" bundan ziyade çözüm üretin. En kısa sürenizin bir sınırı yok size göre bütün sureler kısa galiba. Ha bu arada ne iletişime geçiyorsunuz ne sorun cozuyorsunuz. Sadece bu palatformda ilgileniyormuş imajı vermek için yalandan sıradan şeyler yazıyorsunuz. Gerçekten bir şey yapmak istiyorsanız benim sorunumu çözün...

IKEA Logo IKEA 14 Ağustos 22:32

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler