IKEA Evde Olduğum Halde Nakliye Ücreti

Murat Murat22 Ekim 23:16

Birkaç gün önce bebeğimiz için Raf satın aldık. IKEA tarafından gelen mesajda 22 Ekim cuma günü teslim edileceği idi. Telefonum açık olduğu halde eşimin telefonunu aramışlar. Malum bebek olduğu için telefon sessizde veya meşgul olduğu için bakamamış. Ben durumu fark ettiğimde zaten işten geçmişti. Bugünkü işlerimi kargo gelecek diye ertelemek zorunda kaldım. Ve gelmeden evde yokmuşum gibi tekrardan nakliye ücreti ödedim. Ayrıca bugün bu şikayetimi belirtmek için aradığım çağrı merkezinde yetkili kimseye ulaşamadım. Gecen sene de ayrıca kasiyer arkadaş aldığım ürünün fiyatını yanlış ve fazla olarak geçmişti. Bu durumdan dolayı şikayetçiyim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Murat 28 Ekim 22:14

Dönüş yapıldı fakat iade için mağazaya gitmem gerekiyormuş. Ödeme alırken EFT oluyor fakat iade için olmuyor. İlgi için teşekkür ederim ama çözüm bu olmamalı bence.

IKEA Logo IKEA 23 Ekim 11:13

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler