İkea Eksik Ürün ve Yanlış Fiyat

Yavuz Yavuz3 yıl önce

03.12.2016 İkea'dan bir adet 50267997 kodlu bir Silveran aynalı banyo dolabı satın aldı. Teşhirdeki ürün ayaklı bir dolaptı ve fiyatı üzerinde 329 TL yazıyordu artı ayak 30 TL yazıyordu ikisi toplam 359 TL oluyordu hatta resmini çektim. Fakat görevli arkadaşın bize çıkarttığı satın alma fişinde dolap 339 TL ve ayak 2 adet 30 TL yazıyordu sorduğumda fiyat değişmiş olabilir dedi. Sorun bir tek bu değil ürünleri alıp eve geldiğimizde baktık ayak kutusunun içinden 2 adet ayak çıktı. Şimdi soruyorum bir dolap 2 ayakla nasıl ayakta durur. Müşteri hizmetlerini aradık konuyu anlayamadılar bile bize 1 ayak daha satın almamız gerektiğini söylediler. Hem teşhirdeki ürünü gibi ayaklı bir dolap beğenip satın almışız hem eksik ayak çıkıyor fiyat farklı hem de bir daha para ödeyip ayak satın alacağız bu nasıl bir mantık. Mağduruz!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Yavuz 3 yıl önce

Şikayetimle ile ilgili firmadan arandım. Fakat sorunumu çözmediler. Eksik olan ürün vardı onu da kargo ile göndereceklerini söylediler fakat gelene bir şey olmadı. Hala bekliyorum.

IKEA Logo IKEA 3 yıl önce

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. Takibi için 09:00 – 22:00 saatleri arasında 444 4 532 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler