IKEA Eksik Ürün Teslimi Yapılması!

Ezgi Ezgi16 Eylül 20:28

İnternetten aldığım Malm komodini eksik vida sebebiyle tamamlayamadım. Çağrı merkezi aracılığıyla sorunu ilettim fakat ilettiğim adres yerine ürünü teslim ettikleri adrese gönderim sağladıkları için vidalar bana ulaşmadı. 1 hafta boyunca doğru adrese gönderim sağlamaları için her gün çağrı merkezini aradım, her seferinde not aldıklarını ve benimle iletişime geçeceklerini ilettiler. En son şikayetimi iletmek istediğimi söyleyip üst yetkili görüşmesi istedim ve tabii ki yine kimse dönmedi. Vidalar hala yok ve bana süresi geçtiği için tamamlayamadığım komodini iade edemeyeceğimi söylediler. Sık alışveriş yaptığım bir firma olarak bu tutumu IKEA'ya hiç yakıştıramadım. Bir dönüş alamayacaksak çağrı merkezi neden var?

Cevaplar

profile-icon Ezgi 17 Eylül 13:08

Bu mesajdan çözüm sağlama konusunda yardımcı olmayacağınız belli oluyor zaten. En azından müşteriler internet alışverişi yapmadan burayı okur, bilgi sahibi olurlar.

IKEA Logo IKEA 16 Eylül 21:47

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler