IKEA Eksik Ürün Teslimi Ve Kurulum Ücreti

Emrah Emrah26 Ekim 10:54

IKEA Ümraniye mağazasından satın almış ürünlerin teslimatı eksik yapıldı ve benden hem kurulum hem de montaj ücreti alındı. Montaj ekibi ürünlerin eksik geldiği söyledi ve montaj yapılmadı. 14 gün inde gelecek denilen ürün IKEA mağazasına ulaştıktan sonra bana haber verilmedi ve benim takiplerim sonucunda stoğa tekrar giren ürünü kendim gidip mağazadan teslim aldım. Ödediğim montaj bedelinin tarafıma iadesini istiyorum. Ve bu işlerin peşine düşüp sinir stres yapmamdan dolayı telefonu düşürüp kaybettim.

Takip etmediğini 4000 liralık ürün için 15000 liralık telefonumu da kaybettim. Kurumsallıkta çığır açmış IKEA mağazasını tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum paramızla bizi mağdur ettiği için. Ayrıca bütün çabalarıma ve şikayetlerime rağmen, hiçbir şekilde ne müşteri hizmetleri ne de mağaza yaşanılan bu olumsuzluklar yüzünden dönüş yapmadı.

Cevaplar

profile-icon Emrah 26 Ekim 14:12

Ulaşamıyoruz hep yoğun hep yoğun

IKEA Logo IKEA 26 Ekim 13:53

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler