IKEA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Uğur'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         

IKEA Eksik Ürün Gönderimi Yapıldı

4.382görüntüleme
Uğur
Uğur 28 Mayıs 2020 13:18
ÇözüldüÇözüldü
Uğur'un Teşekkür Mesajı
“Eksil ürümümüz elimize ulaştı teşekkür ederiz.”

06.05.2020 tarihinde IKEA firmasından online olarak çeşitli ürünler satın aldık. 21.05.2020 tarihinde Horoz Lojistik görevlileri kargomuzu getirdi. Pandemi sürecinden dolayı virüs bulaşmasından korktuğumuz için böylesine yüklü bir kargoyu hızlıca teslim almaya çalıştık ve ürünleri tek tek sayamadık. Eşim bir an önce kargoyu bırakmak isteyen kuryenin uzattığı formu imzaladı ve ürünleri teslim aldı. Ancak hemen ürünlerin kolilerini açtık ve içerisinden 00180124-KVK şezlong gövde isimli uzanma koltuğunun eksik olduğunu fark ettik. Görevliyi hemen bizi aradığı cep telefonundan arayıp ürünümüz eksik dedik. Bize IKEA ile muhatap olmamız gerektiğini söyledi. IKEA ürünü gönderdiğini söylüyor. Biz ise tüm ürünleri teslim almamıza rağmen yukarıda bahsettiğim tekli uzanma koltuğunu teslim almadık. 

https://WWW. IKEA.com.tr/ürün-kataloğu/oturma-odaları/kanepeler/kumaş-kanepeler/19305567/kıvık-2li-kanepe-ve-uzanma-koltuğu.aspx linkinde yer alan ikili kanepe + uzanma koltuğu ücreti ödediğimiz halde sadece ikili kanepe almış olduk. IKEA ile Horoz Lojistik arasında kaldık. Biz ücretini ödediğimiz eksik ürünün teslim edilmesini istiyoruz. IKEA yetkilileri sorunun çözümü noktasında sürekli ilgilendiklerini söylüyorlar ancak sorunumuz çözümlenmedi.

IKEA Logo
IKEA28 Mayıs 2020 18:05

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Uğur
Uğur04 Haziran 2020 20:24

Eksil ürümümüz elimize ulaştı teşekkür ederiz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler