sta-3-hoverOrtalama Çözüm

Ikea Eksik Teslim Edilen Sipariş

Nilufer Nilufer23 Ekim 20:50

IKEA firmasının resmi web sitesinden 8/10/2020 tarihinde satın almış olduğum 6 adet (ikişerden 3 çeşit) kapaklı kutu ve sepetler (kargo firmasına telefon ederek teslim esnasında bulunmak istediğimi söylediğim halde, bana herhangi bir gün için herhangi bir saat veremeyeceklerini söylediklerinden, mecbur bırakılıp kabul ettiğim için) 75 yaşındaki anneme içinde iki adet branas sepet bulunan tek paket olarak teslim edilmiştir. Diğer dört kapaklı kutu (muhtemelen ikişerli iki adet paket) teslim edilmemiş olup teslim edilen tek paket üzerindeki e-irsaliyede satın almış olduğum 6 parçanın tümü bulunmaktaydı. E-irsaliyenin tek bir sayfada tek paketin üzerine yapıştırılması depodan çıkış, kargoda taşınma ve teslimata kadar pek çok aşamada hata yapılmasına açık bir yanlıştır.

Defalarca aradığım müşteri hizmetleri en son 7 gün önce kargo firmasının paketlerin tümünü teslim ettiğini iddia ettiğini belirtmiş olup beni en geç bugün itibari ile arayacaklarının teminatını vermişti. Web sitesi üzerinden iki kez yazdığım şikayete de şu ana kadar herhangi bir yanıt verilmedi. Firmanın ismine güvenerek parasını peşin ödediğim ürünlerin üçte ikisi teslim edilmediği halde bir de arama zahmetinde dahi bulunulmadı. Güvenilir firmadır hatalarını bulur çıkarırlar veya en azından müşterilerini mağdur etmezler diye düşündüğümden evimde yapmayı düşündüğüm değişiklikler için hala satın almış olduğum ürünlerin teslim edilmesini bekliyorum. Bu kadar gecikme, özensiz teslimat, müşteriyi sadece tek numaraya ve yetkisi olmayan bir müşteri hizmetleri temsilcisine mahkum eden, şikayetleri yanıtlamak zorunda hissetmeyen hesap vermeyen bir muamele için harcadığım zaman ve parayı düşündükçe kahroluyorum. Hele hele şu tek numarayı ve hiçbir yetkisi olmayan müşteri hizmetlerini yarın yine aramak zorunda kalmak, başka kimseye hiçbir yetkiliye ulaşamamak insanda boğulma gibi bir his yaratıyor. Keşke başka bir marka tercih etseymişim. Çok kötü bir tecrübe oldu.

  • - Görüntüleme
full-star full-star half-star empty-star empty-star
2.5/5

Cevaplar

IKEA Logo IKEA 23 Ekim 21:12

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler