08 Kasım
#12926150

IKEA Çağrı Merkezi

İkea'dan aldığımız ve İkea tarafından montajı yapılmış olan, yıllardır aynı yerde duran pax model 2 adet 2 kapılı dolap, evimizdeki tadilat nedeniyle yerinden oynatılınca arka panosunun ayrıldığını gördük ve sonrasında dolapların ikisi de dağıldı. Dolapları ayakta tutmak için duvara dayayıp diğer tarafından da duvara demirle monte ettik.


İkea Çağrı Merkezini aradım, arayan kişi önce Ümraniye mağaza montaj birimine aktardı, bu ekip destek olamayacaklarını, eve bir eksper gelmesi gerektiğini bunun için Çağrı Merkezine geri yönlendirdi. Konuşan kişinin sesinde oldukça memnuniyetsizlik vardı, kendisini uyardım. İlgili kişi fatura, garanti bilgilerini sordu. Bunlara yanıtımın olmadığını, ancak bu ürünün onların olduğunu ve mutlaka birinin kontrol etmesi gerektiğini söyledim ve telefon yüzüme kapatıldı.


Şikayetim:
1- Montajın İkea tarafından yanlış yapıldığını düşünüyorum ama İkea 2 adet dolabı devrilmiş müşterisinin yüzüne telefon kapıyor. Bu saygısızlığı nasıl çözeceksiniz?


2- 2 dolabım devrilmiş durumda, yeni boyattığım evde duvara dayamak ve bir tarafından da duvara çivilemek zorunda kaldım. Bu çirkin görüntü nasıl telafi edeceksiniz?


3- Dün 4 marangozla görüştüm, bir tanesi İkea'nın sistemi farklı, ben yapamam dedi. Diğeri yoğunum dedi, bir diğeri 1.100 TL ücret talep etti. Başka bir marangoz yarın gelip göreyim dedi. Bu zaman, emek, maddi zararımı nasıl telafi edeceksiniz?

Duygu Duygu 1.187 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • IKEA Temsilcisi08 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler